Materiály

Veškeré informace ohledně technických vlastností a dekorů materiálů, které používáme při výrobě v naší dílně DUBLEZ.

1. Dřevovláknitá deska s vysokou hustotou (HDF)

HDF (High Density Fibreboards) je deska z vláken na bázi dřeva, lisovaná pod velkým tlakem. Druhá strana desky má dekor surové HDF. Výrobky vyrobené z dřevovláknité desky lze prohlížet ZDE. Většina výrobků v naší nabídce, které jsou určeny na stěnu, jsou vyrobeny právě z tohoto materiálu. Deska je podobná klasické dřevotřískové desce, avšak opak je pravdou. Naše desky jsou vyrobeny semletím dřeva a následně pod vysokým tlakem se dřevo lisuje do desky.

Složení a vzhled HDF desky:

 • Vrchní vrstva: HDF deska je pokrytá lakovanou povrchovou úpravou. Tato vrstva může být tvořena různými druhy laku v závislosti na designu a konkrétním dekoru. Lak poskytuje ochranu před poškozením, vlhkostí a zlepšuje vzhled desky.
 • Samotná deska: Hlavní surovinou při výrobě našich HDF desek jsou dřevěná vlákna. Tato vlákna jsou často získávána z dřeva, jako je borovice, smrk, buk nebo jiné tvrdé nebo měkké dřevo. Dřevěná vlákna jsou rozemletá na jemné částice a prach. K jejich spojení dochází pod vysokým tlakem za použití lepidla.
 • Zadní strana: Z druhé strany neobsahuje HDF deska žádnou povrchovou úpravu a má tedy dekor přírodního dřeva.

Výhodou našich dekorů je, že je dokážete krásně sladit k dekoru vašeho nábytku.

Na výběr jsou dva druhy HDF:

 • Jednostranně laminovaná v různých dekorech (viz dekory níže). Tloušťka materiálu: 3mm.
 • Speciální dvoustranná lakovaná 3 mm silná HDF bílé barvy. Tloušťka materiálu je 3,3 mm. Tuto HDF desku využíváme především v případech, kde je z estetického důvodu důležitá i druhá strana materiálu, např. bílý svatební zápich.

Výhody materiálu: Stálost materiálu, na výběr velké množství dekorů, materiál nepracuje tak intenzivně jako dřevo.
Nevýhody: Nelze použít v exteriéru, kde hrozí polití vodou nebo déšť. Materiál je náchylný na vodu.

VZORKY MATERIÁLŮ je možné zakoupit ZDE.

Dostupné dekory: (po rozkliknutí se v galerii zobrazí i název dekoru)

Vzorky Buk Antracitově-šedá Černá Wenge Ořech +8

Všechny dekory, které se nacházejí na HDF desce, jsou polomatné.

2. Dřevovláknitá deska s vysokou hustotou 10mm

Deska je hrubá 10mm, pevná a z obou stran je lakovaná silnou vrstvou laku bílé barvy. Barva je odolná proti poškrábání. Materiál je vhodný na gravírování. Výrobky vyrobené z tohoto materiálu si můžete prohlédnout ZDE. Daný typ materiálu používáme primárně na gravírované obrazy. Díky 10 mm tloušťce je materiál velmi pevný a odolný vůči zlomení.

Vlastnosti:

 • Oboustranně lakovaná bílým lakem
 • Tloušťka materiálu: 10mm
 • Barva: bílá

Výhody materiálu: Vyšší pevnost, masivnější vzhled.

3. Překližka

Překližka je pevný stavební materiál vyroben z několika vrstev dřevěné dýhy. Její kvalitu udává počet vrstev, lepidlo kterým je slepená a kvalita dýhy. Více info o překližce ZDE. Výrobky vyrobené z překližky je možné prohlédnout ZDE.

Dostupné druhy překližky:

 • Buk (3,5 mm tloušťka) - Vysoká pevnost materiálu. Výborně se hodí pro dřevěné klíčenky nebo velikonoční vajíčka a pod.
 • Buk (10 mm tloušťka) - Především gravírované obrazy ve tvaru čtverce. Výhodou je vysoká pevnost, přírodní barva dřeva, kvalitní a výrazné gravírování.
 • Topol - Uhlazený jednotný povrch dřeva, nižší hustota dřeva, průměrná pevnost (3 mm tloušťka) - pro pěknou topolovou barvu se skvěle hodí na vánoční ozdoby na stromeček.

Výhody materiálu: Vysoká pevnost, dřevěný povrch, vysoká odolnost proti polámání, voděodolnost.

Vzor a přibližná barva bukové překližky Vzor a přibližná barva topolové překližky

Menší výrobky z překližky jako například vánoční nebo velikonoční ozdoby lze nastříkat barevným lakem.

Typy laků (barev), které máme naskladněné a umíme jimi nalakovat překližku: (po rozkliknutí se v galerii zobrazí i název barvy)

Modrá (5002) Modrá nebeská (5015) Tmavá zelená (6005) Zelená (6029) Fialová (4006) Červená (3000) +6

4. Letecká březová překližka

Disponujeme speciální leteckou překližkou a v případě potřeby umíme použít i tento netradiční materiál. Letecká březová překližka je obdobná jako standardní s tím rozdílem, že dýhy jsou mnohem tenčí a výsledná překližka má menší tloušťku, ale zachovává si vysokou pevnost. Překližka je pevný stavební materiál vyrobený z několika vrstev dřevěné dýhy. Její kvalitu udává počet vrstev, lepidlo kterým je slepená a kvalita dýhy. Více info o překližce ZDE. Březové dřevo je dřevo s vysokou hustotou a vyznačuje se velkou pevností. Díky březovému dřevu je překližka pevná.

 • Tloušťka překližky: 1,2mm
 • Použití: modely, šablony
 • Výhody materiálu: Vysoká pevnost při zachování nízké tloušťky materiálu, dřevěný povrch.

Vzor a přibližná barva březové letecké překližky Tloušťka březové letecké překližky v praxi

5. Korek

K výrobě našich výrobků používáme vysoce kvalitní korkové role vyrobené v Portugalsku. Role se vyrábí slepením korkových granulí s polyuretanovým lepidlem. Zrnitost korku je velmi jemná a hustota korkové role je vysoká. Korek je také na ohyb pružný a nedrolí se.

Korek se skvěle hodí na různé předměty jako nástěnky, podtácky, korkové mapy světa a pod. Výrobky, které jsou vyrobeny z korku, nebo které obsahují korek, naleznete zde

 • Tloušťka materiálu: 4 mm
 • Použití: nástěnky, podpivníky, mapy světa
 • Výhody materiálu: ohebnost, možnost vpichovat do materiálu předměty jako špendlíky