Letní akce!

Sleva -10% na celý sortiment s kódem LETO10. Časově omezené!

Do konce zůstává - Zůstává - 13h:38m:
Jak naplánovat svatbu a na nic nezapomenout
Svatba

Jak naplánovat svatbu a na nic nezapomenout

Milé nevěsty, zažily jste si ten jedinečný pocit a byly jste požádány o ruku. Užijte si tento moment, pochvalte se kamarádkám, rodině a známým. Oslavte to a nyní se připravte na křest ohněm: naplánování svatby do roka a do dne!

Plánování svatby doporučujeme hned po zásnubách! Možná se vám zdá, že máte ještě čas, ale chcete-li v klidu a pohodě prožít celou svatbu, nesmíte na nic zapomenout.

V našem článku se dočtete:

Rozpočet! Kde na svatbu vzít finance?

Stanovte si rozpočet v rámci svých možností a schopností. Odkládejte s partnerem peníze na společný účet a stanovte si částku, kterou byste rádi našetřili (doporučuje se odkládat 10 až 20% vašich financí). Malá svatba se dá hravě zorganizovat i do 2000 eur. Mnoho mladých párů si v dnešní době financuje svatbu samo, takže už dávno neplatí, že svatbu musí zaplatit rodiče. Správným šetřením se umíte dostat na rozumnou částku za celou svatbu tak, aby vás finančně nezruinovala.

Zdroj: unsplash.com

Vytvořte si seznam svatebních hostů.

Je potřeba si uvědomit, že svatba je především o vás a není nutné pozvat bratrancovu tetu s pěti dětmi z třetího kolena, i když ji váš oblíbený bratranec už dva roky neviděl a vy dokonce nikdy. Do seznamu hostů zařaďte nejbližší rodinu a lidi, které vy toužíte na svatbě mít! Pokud máte přibližnou představu o velikosti vaší svatby a víte, kolik lidí chcete pozvat, nebude problém vybrat velikost sálu. Klasicky se kapacita sálů pohybuje mezi 40 a 70 lidí. Pokud jste z velké rodiny, je potřeba najít vhodné místo, které snese případný vyšší počet hostů.

Víme zač, víme kolik, ale kde?

Pokud máte vysněné místo, kostel, hotel nebo restauraci, je třeba si uvědomit, že bývají zabookovány i na rok dopředu! Totéž pravidlo platí i o nejlepších dj-ech a fotografech/kameramanech, které si rozebereme níže. Nebojte se jim zatelefonovat a informovat se. Nenechávejte si to však na poslední chvíli, aby vám nějaká jiná nevěsta nevyfoukla vaše vysněné datum. Datum si můžete stanovit náhodně, ale stále častěji je v trendu dodat svatebnímu dni jistou symboliku čísel. Případně datum, které pro vás dva něco znamená. Například datum seznámení! Je to váš den, nebojte se být originální a vyberte si své dokonalé datum svatby!

Rozešlete pozvánky na svatbu!

Když máme přibližnou představu o počtu hostů, přichází nejpříjemnější část. Pošlete pozvánky v předstihu, aby se každý mohl zařídit. Ptejte se hostů, s kým přijdou, abyste uměli zařadit i jejich případné partnery do seznamu a vytvořili jim jmenovky a našli vhodné místo k sezení.

Když se neumíte rozhodnout, jaký text by byl nejvhodnější, inspirujte se těmito tipy na texty svatebních oznámení.

Tip: Víte o tom, že vaše pozvánka nejčastěji skončí na ledničce? Buďte jeden krok vpřed a pošlete pozvánku – magnetku!

Kameraman na svatbu vs. svatební fotograf – jasný vítěz.

Při výběru fotografa se doporučuje vsadit na recenze a kvalitu. Určitě byste neradi chtěli po svatbě zhodnotit, že máte 6 dobrých fotek a vaše sestřenice pořídila lepší fotky s mobilem. Rozhodujete-li se mezi kameramanem a fotografem, rozhodně si vyberte kameramana! Mnoho párů si v rámci šetření řekne, že stačí jen fotky. Nevěřte tomu. Z kamerového záznamu lze snadno pořídit fotografie. Ale nikdy a nikdy to nelze udělat opačně. Z fotek vám video nikdo neudělá, a abyste za pár let nelitovali, že váš perfektně nacvičený svatební tanec vy dva nikdy neuvidíte. Navíc během vaší svatby vám unikne mnoho detailů a ani netušíte, jak se dobře baví babička s nejlepším kamarádem vašeho manžela a lépe je jednou vidět, jak tisíckrát slyšet.

O tu nejlepší zábavu se postará…

Schopný Dj! Postará se nejen o hudbu a osvětlení, ale také o roztančení celého parketu. Dejte na doporučení a najděte si takového, který se postará také o program a hry. Zkušený DJ vás doslova celou svatbou provede, stačí s ním jen domluvit pár detailů. Pokud máte s vaším partnerem oblíbenou písničku, nezapomeňte ji dát DJ-ovi zahrát! Je to, přece váš den a má naplnit vaše očekávání. Nezapomeňte si připravit a nacvičit první společný tanec.

Tip: Program pro hosty umíte zpestřit i vaší originalitou. Připravte jim zajímavé ceny do her a vyplňte prázdná místa, například dejte svatebčanům možnost zanechat vám krásný odkaz na dřevěných srdíčkách. Stačí je umístit na nějaké nenápadné strategické místo a následně po svatbě vybrat nejhezčí. Dekorace a vaše památka na svatbu je hotová!

Dřevěná svatební kniha hostů - Srdce Dřevěná svatební kniha hostů - Srdce
+ 5
Dřevěná svatební kniha pro hosty
(0)
1 549 Kč

Květy, všechny chceme všude květiny!

Floristka - tak se říká té slečně, která tomu rozumí. Pokud nemáte jasno, jak má vaše svatba vypadat, zkuste se na ni zeptat v místě, kde svoji svatbu plánujete zorganizovat. Většina má po ruce seznam šikovných lidí, kteří pravidelně pomáhají se svatbami. Vaším úkolem v tomto případě bude určit barvu, styl, velikost a cenu. Svatební výzdobu si ovšem umíte vytvořit i sami. Stačí kapka fantazie a chytré ruce.

Zdroj: unsplash.com

ÓÓÓ Šaty!

Nynější slečny, budoucí paní, jste pravděpodobně dosud netušily, kolik odstínů bílé ve skutečnosti existuje. Kolik střihů, typů výšivek a korálek lze dát na jedny svatební šaty. Jelikož každá nevěsta je jedinečná a každá má svůj osobitý a jedinečný styl, tak se v této fázi dá poradit jen pár věcí:

  • Dobrá rada nad zlato! Vezměte s sebou upřímné kamarádky, které se nebojí říci, že právě tyto případné šaty nejdou k vašemu typu postavy nebo vás neúměrně rozšiřují.
  • Druhá dobrá rada: Pokud si koupíte šaty dřív, myslete na to, že do svatby můžete přibrat nebo zhubnout. Proto byste měli mít v záloze šikovnou švadlenu, která vám je před svatbou upraví! Plus je třeba najít chytrou vizážistku. Na zkoušku make-upu a účesu jděte v jeden den, abyste měli přibližnou představu, jak spolu tyto dvě věci ladí. V zásadě platí pravidlo buď výrazný make-up a jednodušší účes nebo opačně.
  • Do třetice: Zkontrolujte oblek ženichovi! Chlapi si často myslí, že jeden oblek stačí na všechny příležitosti, (pokud ho tedy nekupujete nový). Je třeba před svatbou ověřit, zda se tak náhodou s tím starým něco nestalo, aby nebyla žádná nepříjemná překvapení.

Svatební menu a dort.

Nejjednodušší a nejsladší část přípravy svatby. Svatební menu se v podstatě skládá samo. Ověřená klasika slepičí vývar a masíčko ještě žádnou svatbu nezkazilo. Pokud však chcete něco speciálního, myslete při tom na vaše hosty. Vybrat pokrm, na který má alergii jeho maminka, věřte není dobrý začátek! Co se týče svatebních koláčů, všechny cukrárny vám s radostí vyrobí ochutnávkový balíček. Předpokládejme, že jich vyzkoušíte vícero, v tom případě si zapište, ve které cukrárně vám jak chutnalo! Nejnovější trend na svatební dorty spočívá v jednoduchosti a jedné velké centrální ozdobě. Nechte se inspirovat.

Svatební ozdoby na dort
(0)
239 Kč
Svatební zápich do dortu - Manželé s vlastním textem Svatební zápich do dortu - Manželé s vlastním textem
2
Svatební ozdoby na dort
(2)
od 189 Kč
Ozdoba do svatebního dortu - Ženich a nevěsta Ozdoba do svatebního dortu - Ženich a nevěsta
+ 1
Svatební ozdoby na dort
(0)
179 Kč
Svatební dorty - Dekorace
(1)
189 Kč

Tip: Svatebních zápichů je opravdu velké množství.

Zdroj: unsplash.com

Tip, jak ušetřit: Svatební dort vám nemusí vytvořit špičková cukrárna. Je mnoho šikovných tvořilek, které pečou dorty doma a troufly by si vytvořit i dort podle vašich představ. Případně vám dort může udělat i někdo šikovný z rodiny, korpus obalí do bílého marcipánu a doplní již hotovými růžemi, které se za pár korun dají koupit v každé cukrárně a pro výšku dortu lze koupit krásné svatební zápichy do dortu.

Svatební dary a kytice.

V současnosti je běžnou praxí, že snoubenci spolu už nějaký ten pátek žijí, proto se velké svatební dary, jaké byly běžné v minulosti, nedávají. Pokud však nějací rodinní příslušníci trvají na tom, že chtějí koupit fyzický dar, nebojte se říci, co byste potřebovali. Stejně tak je běžné dávat novomanželům peníze. Není ostuda říci, ať přispěje každý, kolik může. Avšak nespoléhejte na to, že vám svatebčané zaplatí svatbu. Finance musíte mít v rezervě i vy sami. Co se květin týče, je stále více v módě si místo květin ptát od svatebčanů například psí granule, které následně poputují do útulku, a tak vaše svatba naplní chlupáčům bříška.

Věc, na kterou nemůžete zapomenout.

Nezapomeňte ani na formality před uzavřením manželství. Přesné informace naleznete zde: https://pruvodce.gov.cz/uzavreni-manzelstvi

Nejdůležitější bod vaší svatby? Detaily.

Jmenovky na stůl – každý si velmi rád kromě svatební výslužky „ukradne“ něco z vaší svatby, nejčastěji to bývají jmenovky nebo svatební pírka. Klasické papírové jmenovky se vaším hostům rychle ztratí a také zapomenou, proč je brali. Doporučujeme vybrat z nabídky dřevěné jmenovky, které si odloží do konce života.

Dřevěné jmenovky na svatbu Dřevěné jmenovky na svatbu
5
Dřevěné svatební jmenovky
(6)
25 Kč
Dřevěné svatební jmenovky na skleničky - holubice Dřevěné svatební jmenovky na skleničky - holubice
1
Dřevěné svatební jmenovky
(0)
od 29 Kč

Pokud umíte hezky psát, tyto jmenovky umíte koupit i bez jména.

Tip: Vytvořte si zasedací pořádek a umístěte jej na dobře viditelné místo, aby měl každý host možnost si dopředu prohlédnout, kde bude sedět. Vyhnete se tak trapným situacím, kdy někdo bude muset oběhnout celý svatební stůl, než najde své místo.

Snubní prsteny – pokud si chcete vytvořit snubní prsteny na zakázku, počítejte s tím, že to je třeba řešit minimálně 2 až 3 měsíce dopředu. Pokud vám stačí klasické obroučky, úprava na váš prst potrvá maximálně 3 týdny.

Zdroj: dublez.cz

Tip: Jako svatební tác na prsteny si určitě nedávejte zavazovací polštářky! Na svatbách se často stává právě ženichem, že prstýnek neumí rozvázat! Zjednodušte mu to a vyberte takový podnos, ze kterého obroučku jen vybere.

Svatební dar pro novomanžele
(0)
539 Kč
Dar na svatbu - dřevěný podnos na obroučky Dar na svatbu - dřevěný podnos na obroučky
1
Svatební dar pro novomanžele
(2)
539 Kč
Dárek na svatbu - dřevěný podnos na prsteny Srdíčko Dárek na svatbu - dřevěný podnos na prsteny Srdíčko
2
Svatební dar pro novomanžele
(0)
539 Kč

Svatební proslovy a poděkování rodičům.

Na svatbě působí nejdojemnější upřímné vyznání. Ať už si skládáte vlastní sliby nebo jen připravujete poděkování rodičům, nezapomeňte do nich zakomponovat romantické, případně vtipné příhody. Popřípadě se inspirujte citáty o lásce nebo krátkým vtipem.

Rozloučení se svobodou.

Opijte se a poslouchejte! Mimochodem, mnohé bary a kluby mají pro rozloučení se svobodou vytvořený vlastní program tzn. připraví vám stůl, balónky, přihodí nějaké občerstvení – většinou stačí, pokud si koupíte v baru jednu láhev nebo přepijete určitou částku, nic ohromného to nebývá.

Užijte si každý moment vaší nezapomenutelné svatby!