Letní akce!

Sleva -10% na celý sortiment s kódem LETO10. Časově omezené!

Do konce zůstává - Zůstává - 6h:55m:
Lapač snů - talisman či dekorace?
Zajímavosti

Lapač snů - talisman či dekorace?

Lapač snů je nejen zajímavá dekorace, ale v první řadě významný talisman, který se v mnoha domácnostech dostal do popředí díky svým účinkům na člověka. Všechny zajímavosti, symboly a jeho význam proč byste si ho měli pořídit či vyrobit se dozvíte v našem článku.

Sny jsou nejlepším zdrojem motivace a nejednou ovlivňují naše celodenní fungování a náladu. Pokud se nám zdají noční můry - z večerního přejídání se nebo je náš problém vážnější a dlouhodobější, bezesné noci se možná dají vyřešit jednodušeji, než by se mohlo zdát.

Ať už patříte do skupiny lidí, kteří hned po probuzení hledají smysl svých snů v různých snářích nebo berou tyto věci pragmatičtěji, lapač snů je především nadčasovou dekorací, která najde uplatnění v každé domácnosti.

V tomto článku se dozvíte vše, co jste chtěli vědět o lapačích snů:

 1. Co je lapač snů
 2. Historie a legendy
 3. Význam lapače snů
 4. Kam umístit lapač snů v interiéru
 5. Jak vyrobit lapač snů
 6. Význam barev a použitých dekorací v lapači snů

1. Co je lapač snů

Lapače snů jsou ochranným talismanem a jejich magická síla nás má chránit před nočními můrami a přinést nám klidný spánek, ale také štěstí.

Galerie různých lapačů snů:

Lapače zažily svůj "boom", zejména v 80 letech 20. století a staly se často vyráběným řemeslným předmětem. Dodnes jsou původní lapače vyráběny tradičním způsobem v komunitách a kulturách severoamerických indiánů. Slovo "lapač snů" bylo přijato 60. a 70. letech jako symbol jednoty mezi různými indiánskými kulturami.

V médiích se toto slovní spojení objevilo až o 10 let později a přistála mu nálepka “výrobek domorodých řemesel”. V 90. letech, v průběhu popularizace, stoupl prodej lapačů snů a momentálně je můžeme na trhu najít v podobě obrazů, klíčenek, přívěsků či originálních, závěsných lapačů, které si můžeme připevnit nad postel.

2. Historie a legendy o lapači snů

Lapače snů pocházejí z doby před objevením Ameriky, od severoamerických Indiánů. Právo na výrobu tohoto vzácného předmětu měl jen šaman, i když podle pradávného příběhu první lapač snů vyrobil někdo jiný. Indiánská legenda kmene Siouxů hovoří o ženě, která nevěděla utěšit své dítě. Plakalo i ze spánku, a tak se rozhodla jít za indiánskou stařenou a poprosila ji o pomoc. Ta jí poradila, aby vyrobila talisman na klidný spánek – od té doby dítě spokojeně spalo a na světě byl první lapač snů.


Zdroj: unsplash.com

Lakotská legenda zase vypráví příběh o šamanovi, který měl při svých modlitbách na vrcholu hory vizi. Zjevila se mu pavoučí žena Iktomi a promluvila k němu posvátným jazykem. V rukách držela vrbové pruty, koňské vlasy, pírka a korálky. Během mluvení pletla lapač. Podala ho šamanovi a pověděla: Tato síť je dokonalý kruh a v jeho středu je díra. Používej ji pro sebe a svůj lid, pomůže vám dosáhnout cíle a zhmotnit cíle a vize. Když budete věřit v sílu Velkého Ducha, tato síť zachytí všechno pozitivní a všechno zlé proklouzne dírou v jejím středu. Od té doby Lakoti používají lapače snů.


Zdroj: freepik.com

Další z legend, která se zmiňuje o lapači snů, je také legenda o bájné Atlantidě. Byly používány atlantskými veleknězy k pochopení významu snů. Říká se, že byly přivedeni do domorodé americké kultury atlantským velekněžím - Imhotepem, který patřil ke kmeni Čerokiů, když opustil Atlantidu. Dodnes se o něm proto zmiňují jako o znamení strážců prastaré moudrosti Země.

3. Význam lapače snů

Lapače snů dodnes v sobě ukrývají několik významů - je to symbol, o kterém se říká, že by měl být umístěn v blízkosti postele nebo nad postelí, aby se zajistil nerušený a klidný spánek. S ranními paprsky korálky a pavučiny v lapači snů zachytí všechny zlé sny a přes pírka k nám sklouznou jen ty dobré. Tento symbol, talisman nebo amulet obvykle maminky dávaly svým dětem, když nemohly spát, no využívaly se i na harmonizaci energie v prostoru.


Dětský lapač zlých snů ze dřeva z dílny DUBLEZ

Lapač snů má funkci amuletu, který má mít pozitivní vliv nejen na naše sny a spánek, ale následně i na náš život. Jeho šamanské a indiánské síly mají přivolat lehké sny a chránit nás před špatnou energií. V zásadě má funkci amuletu, který reguluje tok pozitivní energie Čchi a zároveň nás má ochránit před zlými silami temnoty. Lapač snů také uklidňuje mysl a chrání naše podvědomí.

Stará legenda říká, že v životě se setkáváme s různými silami, dobrými a špatnými. Pokud budeme naslouchat dobrým silám, vezmou nás na správnou cestu, ale pokud budeme naslouchat těm špatným, mohou nám ublížit. Pokud lidé věří v magickou sílu talismanu, budou mít lepší sny, vize a myšlenky a budou také cílevědomější. Ať už člověk věří v tyto věci nebo ne, všichni máme svůj amulet nebo symbol, který mu přináší štěstí a ochranu v různých situacích.

Pár zajímavostí o lapačích snů:

 • Na mnohých lapačích z předkolumbovské doby byly zavěšeny římské a čínské mince.
 • Lapač snů vyráběl v kmenu šaman, majitel dodával "jen" ozdůbky, kamínky, mušle, perly, korálky, které měly pro něj osobní význam.
 • Nejvzácnějšími minerály, které severoameričtí indiáni používali, byli magnezit a krystal.
 • Na lapači bývalo aspoň jedno pírko dravce - nejvzácnější byli sova a orel.

4. Kam umístit lapač snů uvnitř

Umístění lapače snů závisí na tom, co od něj očekáváme. Pokud chceme klidně spát a zabránit tomu, aby se noční můry usadily v našich snech, můžeme si lapač zavěsit přímo nad postel. Podle indiánské tradice je nutné, aby byl v dosahu slunečního světla tak, aby první ranní paprsky mohly zničit špatnou energii a "vymazat" špatné sny z pavučiny v lapači snů.

Lapač snů však může být také zavěšen na zdi v každé místnosti, aby do našeho domova přinesl mír, harmonii a dobrou energii. Pokud jej zavěsíme na okno, má za úkol, aby zabránil vstupu špatné energie a naopak zavěšený nad televizorem nebo počítačem, je určen k filtrování špatné energie, která z těchto objektů vychází. Někteří jsou však toho názoru, že lapač snů je velmi intimní a osobní věc. Zavěsit ho do okna není zrovna šťastná volba, protože pohledy jiných lidí by ho mohly naladit na úplně jinou energii. Tolik k různým interpretacím a různým úhlům pohledu na umístění této víceúčelové dekorace.


Zdroj: unsplash.com

Pokud však chcete, aby váš domov dýchal harmonií a působil spirituálně vyrovnaný, klidně si můžete pořídit obraz, ve kterém je zakomponovaný lapač snů. Momentálně je moderní spojování vícero stylů, provedení a materiálů, proto by se vám do obýváku mohl hodit náš obraz Sovy ukryté v lapači snů.


Dřevěný gravírovaný obraz na stěnu - Sova lapač snů

Skvělou volbou pro umístění lapače snů v naší ložnici je jeho použití víceúčelově - jako filtr špatných snů a také jako součást "nebes". Pokud vám je jeden lapač snů málo, můžete si jich dopřát více. Efektně zavěšené na obyčejné větvi, vypadají příjemně a vkusně a oživí jakýkoli prostor v domě nebo bytě.


Zdroj: unsplash.com

Pokud si nechcete pořídit reálný lapač snů a chcete mít klid s jeho údržbou, dobrou volbou je i lapač snů ve formě dřevěné dekorace na stěnu, která se dá příjemně zakomponovat do dětského pokoje, aby zbavil zlých snů ty nejmenší.


Dřevěný lapač snů od DUBLEZ si můžete libovolně dotvořit podle svých představ.

Lapač snů si klidně můžete zavěsit i do exteriéru - na balkón či verandu. Nejvhodnější světovou stranou je podle Feng Shui jihozápad a mělo by se dát pozor také na to, zda pod lapačem neprocházejí lidé - podle pověry by mohly odejít peníze z rodiny.

5. Jak vyrobit lapač snů

Starověcí Indiáni pletli první lapače snů z vrbových proutků a bavlnek, my vám však nabízíme pár triků, jak si výrobu ulehčit a přitom si při ní oddechnout.

Na výrobu budeme potřebovat: obruč, bavlnky, pírka, korálky, případně jiné ozdůbky, které chcete, aby visely na vašem lapači snů. Kromě toho budeme, samozřejmě, potřebovat základní věci jako nůžky, tavící pistol s náplní či špendlíky.

 1. Prvním krokem by mělo být vybrat obruč - dřevěnou nebo kovovou, je na naší volbě. Velikost obruče opravdu závisí na tom, jak velký by měl být náš lapač snů. Pokud však děláme lapač snů poprvé, nejvhodnější volbou pro nás je obruč o rozměrech 13 až 20 cm; tyto obruče nejsou ani příliš velké pro začátečníky, ani příliš malé.
 2. K zabalení obruče používáme semišovou krajku nebo obyčejnou stuhu. Délka krajky by měla být 18krát větší než průměr obruče, kterou používáme (například pokud použijete obruč o úhlopříčce 13 cm, měla by stačit krajka dlouhá 2,5 metru).
 3. Dalším krokem je výběr vhodného materiálu pro "síť" - chceme použít materiál, který je silný, ale pružný. Umělá šlacha, konopná šňůra, voskovaná nylonová krajka nebo hedvábná nit fungují skvěle, ale běžně se používá lehce dostupná bavlna, se kterou se dobře pracuje a je flexibilní. Délka šňůrky by měla být desetkrát větší než průměr obruče. Tradičně se používá šňůrka v přírodní barvě, můžeme však použít jakoukoli barvu.
 4. Na tuto vyrobenou síť si potom postupně přidáváme korálky, kamínky, mušličky, podle našeho vkusu. Ty, které mají díru provlečeme během vyplétání přes bavlnu, jiné budeme muset přilepit tavící pistolí. Vzorů pro vyplétání je mnoho a taktéž i stupňů náročnosti, můžeme zakomponovat také techniky macramé či háčkování.

Velikost a styl lapače snů je otázkou vkusu každého jednotlivce, proto i výběr velikostí obručí, nebo počet je na každém z nás. Na různých fórech se doba přípravy odhaduje na 2 hodiny, ale záleží na nás, jak "komplikovaný" lapač chceme vytvořit a kolik energie mu chceme věnovat.

Lapače už nemusí být klasické kruhy, které mají symetrický základ. Klidně to může být půloblouk, který bude vypletený bavlnami jen do půlky. Jeho výroba není vůbec složitá a je příjemným zpestřením jakéhokoliv prostoru. Na jeho výrobu jsou však potřebné dvě obruče, jedna větší, druhá menší. Posouváním obručí dosáhneme efekt “měsíce”, no může to být i “kruh v kruhu”. Všechno závisí od našeho vkusu.

Galerie výroby lapače snů:

Lapače snů mohou mít tak tvar kruhu, měsíce, srdíčka, jednoduše všeho, na co si vzpomeneme a samozřejmě, co jsme schopni vyrobit. Kreativitě se meze nekladou.

Handmade výroba macrame lapače snů:

Výroba klasického lapače snů:

6. Význam barev použitých dekorací

Každá z barev lapači snů vyvolává jiné druhy snů a působí na jiné typy energií, proto bychom podle pověr, měli dbát i na vhodný výběr barevnosti naší dekorace.

 • Bílá – je symbolem čistoty, jasnosti a nevinnosti, napomáhá přemýšlení a umocňuje sílu barvy, se kterou je používaná.
 • Červená – symbolizuje oheň, pohyb, vášeň, nebezpečí, oživuje a dodává odvahu, dodává energii, aktivuje a zahřívá, podporuje silné emoce.
 • Oranžová – je symbolem energie, mladosti, radosti ze života a touhy po změně, pohlcuje negativní energie a pomáhá překonat těžké životní situace.
 • Žlutá – je nejjasnější barvou s povzbuzujícím účinkem, je symbolem naděje, štěstí a dobré nálady.
 • Zelená – je upokojující barvou přírody, rovnováhy a naděje, je symbolem nových začátků, harmonie, přátelství a citlivosti vůči ostatním.
 • Modrá – je barva moře a nebe, představuje zodpovědnost, mír a vyjadřuje pocit svobody.
 • Fialová – je barva kreativity, luxusu, ale i srdečnosti, duchovna a tajemna, je symbolem inspirace, mystiky a naděje.
 • Hnědá – je barva přírody, dodává klidnou a stálou energii, je symbolem trpělivosti a spolehlivosti, je též barvou zdravého rozumu a inteligence.
 • Černá – je symbolem síly a elegance, pevnosti, stálosti a nekonečna, podporuje sexualitu, často je však též označovaná za symbol zla, tajemna a smutku.

Lapač snů se skládá z vícero částí a každá část má svůj význam:

 • Kruh tvoří svět, který obklopuje a chrání člověka vyjádřeného korálkem nebo kroužkem uprostřed.
 • Pírka či jiné předměty se starají o roztřídění snů. Dobré sny nechávají sklouznout ke spícímu člověku. Pírka na lapači snů jsou taktéž symbolem svobody.
 • Síť uvnitř kruhu zachytává zlé sny, aby mohly být během ranního úsvitu zničené.
 • Symetrie sítě symbolizuje harmonii.
 • Korálek je symbolem kulaté Země a planet okolo ní.
 • Mušle je symbolem domova a bezpečí.
 • Perly na lapači zničí tajemství, poklad ukrytý v nás.
 • Čínská mince symbolizuje harmonii mezi nebem a zemí (kulatý tvar představuje nebe a čtverec uprostřed zem; přinášející štěstí a hojnost).
 • Na lapači mohou být zavěšené i kamínky, oříšky, ulity, dřevěné větvičky a různé jiné dary přírody - tyto předměty budou symbolizovat přírodu okolo nás; mohou být použité i různé knoflíky a přívěsky, ať už dřevěné, umělé, kovové, hliněné...

Věříme, že článek vám přinesl nové poznatky o tomto polyfunkčním předmětu, který kromě spirituálního hlediska přinese do vašeho domova klid a štěstí. Do snění :-)

Lapače snů z dílny Dublez:

Dřevěný lapač snů - Sova Dřevěný lapač snů - Sova
19
+ 9
Dřevěné lapače snů na zeď
(4)
719 Kč
3D dřevěný gravírovaný obraz - Sova lapač snů 3D dřevěný gravírovaný obraz - Sova lapač snů
7
Dřevěné obrazy do ložnice
(0)
od 609 Kč
Dětský lapač zlých snů ze dřeva Dětský lapač zlých snů ze dřeva
7
+ 9
Dřevěné lapače snů na zeď
(2)
od 419 Kč