Letní akce!

Sleva -10% na celý sortiment s kódem LETO10. Časově omezené!

Do konce zůstává - Zůstává - 1h:23m:
Univerzální symbol štěstí - lotosový květ
Zajímavosti

Univerzální symbol štěstí - lotosový květ

Lotosový květ je skvělým příkladem toho, jak zútulnit svůj domov a spolu s ním přinést novou energii, která se skrývá v srdci této královské rostliny.

Kdo nemá rád květy? Potěší oko, vnášejí do domácnosti harmonii a pohled na ně zahřeje u srdce. Ne každý má však botanický talent, a proto se může klidně zaměřit na dekorace, které jsou spojené s květinovým dizajnem.

V článku se dočtete vše podstatné, co vás zajímá o lotosovém květu:

 1. Význam a symbolika
 2. Historie lotosového květu
 3. Lotosový květ v různých kulturách
 4. Lotosový květ v umění - tetování
 5. Důležitost barvy
 6. Zajímavosti o lotosovém květu
 7. Dekorace do domácnosti

1. Význam a symbolika lotosového květu

V mnoha literaturách je lotos obrazem prvopočátku světa či vzniku života. Představuje symbol znovuzrození, krásy, života, štěstí, čistoty duchovnosti, jednoty mikrokosmu a makrokosmu, harmonie mužského a ženského počátku. Symbolizuje též energii pro šťastné potomstvo, rozrůstající se rodinu či štěstí v manželství. Pokud si chcete do svého života přitáhnout všechny zmíněné věci, pořízení dekorace v podobě lotosového květu je tou správnou volbou.


Zdroj: pixabay.com

Lotos má schopnost přežít v nepříznivém prostředí, například v bažinatých oblastech. Často je spojován s komplexními životními procesy, kterým musí lidské bytosti čelit. Lotosový květ je zmiňován v mnoha náboženstvích, kulturách a je múzou nejednoho umělce. Některé pověry tvrdí, že pokud si lotosový květ položíte do své kanceláře, dokáže vám přitáhnout bohatství či rostoucí příjem. Kdo ví, co je na tom pravdy. V každém případě bude lepší, když budete v práci také pracovat a nebudete se spoléhat jen na sílu této utěšující rostlinky. Lotosový květ, který umístíme v ložnici či v obývacím pokoji, má zaručit spokojený a šťastný manželský život. pokud položíte křišťálový lotosový květ k oknu, zachycené sluneční paprsky vnesou do domu pozitivní energii a vyčistí ji od té negativní.

2. Historie lotosového květu

Fascinace lotosovým květem z něj udělala základní symbol mnoha civilizací v celé historii - je považovaný za posvátný a je jedním z nejstarších symbolů s vícero významy pro krajiny Východu, ačkoli i v západním světě na ně najdeme také několik odkazů. Lotos je známý už z fosilních záznamů, které vznikly někdy mezi 145,5 milióny lety až 65,5 milióny lety. V té době se lotos vyskytoval jak na severní, tak i na jižní polokouli. Vzhledem k tomu, že se Země postupně ochlazovala a docházelo k vysychání některých vodních ploch, lokalita těchto květů se výrazně snižovala. Dnes můžeme lotos najít od Iránu až po Japonsko. Předpokládá se, že lotos byl do Egypta rozšířen z Indie v 6. století před Kristem. Tehdy tudy vedla jedna ze starověkých obchodních cest, které se rozprostíraly na východní a západní části starého světa. Někteří však tvrdí, že egyptské lotosy pocházeli z Iránu. Lotosy kvetly podál řeky Nil a později byly kultivovány starověkými Řeky.

3. Lotosový květ v různých kulturách

Podle starověkých egyptských mýtů byl lotos první bytostí na Zemi. Povstal z prvotních vod a světla. V jednom z mýtů o stvoření světa se egyptský bůh Ra objevuje jako dítě vznášející se na hladině vod právě v lotosovém květu. Lotos se v Egyptě stal symbolem Slunce. Byl také ztělesněním boha Nefertema, který je zobrazován, jak vstává z lotosového poupěte. Podrobně o lotosu praví Egyptská kniha mrtvých. Jak uvádí, lotos je jednou z podob, do kterých se může mrtvý člověk převtělit. Spolu s papyrusom byl lotos symbolem, jak Dolního, tak Horního Egypta. Lotosové květy jsou zobrazené ve staroegyptských chrámech a hrobkách, najdeme je na stavbách, na sloupech starověkého Egypta.


Zdroj: pixabay.com

Lotos je též považován za ztělesnění dokonalosti v různých asijských náboženstvích, s osobitým odkazem na budhismus a hinduismus. Jeho jedinečná kvalita symbolizuje člověka, který vychází z temnoty světa do nového způsobu myšlení a života.

V budhistické tradici je to květina, která sa tyčí nad bahnitými vodami - představa aktu vzestupu nad všemi touhami. Podle budhismu je to klíč k dosáhnutí duchovního osvícení. To, že květ roste s kořeny v bahně směrem nahoru, představuje snahu o vzestup a směřování ke světlu. Lotos proto symbolizuje cestu z temnoty ke světlu poznání nebo moudrosti.

V některých budhistických legendách sa Budha zrodil z lotosového květu.

Buddha v mandale - 3D obraz na zeď Buddha v mandale - 3D obraz na zeď
3
Dřevěné obrazy do ložnice
(1)
od 729 Kč
Dřevěné obrazy do ložnice
(0)
od 699 Kč

V hinduistické tradici představuje místo, kde kvete lotos (tmavé a špinavé vody), moudré a duchovní osvícené osoby, které plní svoji životní úlohu bez jakýchkoli hmotných nebo emocionálních pohnutek. Tato schopnost umožňuje, aby člověk zůstal neovlivněn všemi světskými radostmi a ziskem, a dosáhl tak duchovní dokonalost.


Zdroj: unsplash.com

V Číně je lotos spojován s duchovní změnou a pomáhal překonat tři etapy lidkého vývoje: nevědomost, překonání nedorozumění a pochopení života. Poupata symbolizují skutečnost, přítomnost a semena lotosového květu zase budoucnost.


Zdroj: pixabay.com

Lotosový květ v moderní architektuře

Moderní Káhirská věž v Egyptě a její mřížkový dizajn má podobu lotosu. Burdž al-Káhira (Cairo Tower) je moderní vyhlídková věž s otáčivou restaurací a nejvyšší stavba Egypta.


Zdroj: pixabay.com

Lotosový chrám v New Delhi v Indii je jedním z nejnavštěvovanějších míst světa. Chrám připomíná lotos s devíti lupeny a je obklopen jezírky. Celý povrch stavby je vyrobený z bílého mramoru.


Zdroj: pixabay.com

Lotus Building ve měste Wujin v Číně kopíruje nejdůležitější etapy zrodu lotosového květu: od poupata až po rozvinutý květ.


Zdroj: studio505

4. Lotosový květ v umění - tetování

V asijském umění je lotosový trůn - stylizovaný lotosový květ. Používá se jako základna, podstavec pro božské postavy v budhistickém a hinduistickém umění. Pochází z indického umění a inspiroval se zejména indickými náboženstvími ve východní Asii. Přesná forma se líší, ale má představovat otevírající se květ lotosu indického.

Zdroj: freepik.com

Lotosový květ, jako předloha pro tetování, je skvělou volbou pro člověka, který je duchovně založený a jeho prioritou v životě nejsou materiální věci, spíše se zaměřuje na rozvíjení mezilidských vztahů. Je to velmi jemný a estetický symbol, který na těle majitele či majitelky působí decentně a okolí vnímá jeho osobnost jako velmi přátelskou, optimistickou a kreativně založenou.


Zdroj: freepik.com

Větší zastoupení v tetování lotosového květu mají ženy, které si volí tento jemný vzor a dávají si ho vytetovat na méně nápadné místa, například: kotník, zápěstí či na zadní stranu krku. Najdou se však také ženy, které si lotosový květ zakomponují do mandaly a zkrášlí si tak rozsáhlejší část těla. Všechno však závisí od vkusu a zejména od životního stylu člověka. Záleží také na tom, kde a jakou barvou si necháme lotosový květ vytetovat. Růžová a červená barva na zádech znamená, že člověk je emocionálně založený a je ochotný pro lásku či přátelství obětovat i život. Utrpení a sebeobětování jsou daň, kterou je člověk ochotný podstoupit za “absolvování” lásky, kterou musíme přijímat ve všech jejích formách. Modrá barva představuje moudrost a přehled osoby, představuje též člověka, který je spíše pragmatický a fakta staví nad emocionalitu. Bílý lotosový květ není velmi používaný, ale lze ho najít ve zmenšené verzi na prstě, většinou na prstenníku. Vyjadřuje dokonalost, odvahu a víru v trvalou ochranu před fyzickou či psychickou bolestí.

+11

5. Význam barvy lotosového květu

V budhistické ikonografii má barva lotosového květu specifický význam.

 • Modrý lotos obvykle představuje dokonalost a moudrost.
 • Zlatý lotos představuje osvícení všech Budhů.
 • Ružový lotos představuje Budhu, historii a sukcesi Budhů.


Zdroj: pixabay.com

 • Fialový lotos je zřídkavý a mystický, a může znamenat hodně věcí v závislosti od počtu květů seskupených dohromady.
 • Červený lotos je spojený se srdcem a s naší původní čistou přírodou. Další symbolikou je, že lotosový semenník s mnoha semeny vyjadřuje plodnost, červený lotosový květ představuje ženské pohlavní orgány a stonek mužské pohlavní orgány.
 • Bílý lotos znamená duševní stav očištěný od všech jedů a všeho zlého.

6. Zajímavosti o lotosovém květu

Květy lotosu se otevírají brzy ráno a v noci sa opět zavřou. Celý cyklus trvá přibližně 3 až 4 dny a když se květ “unaví”, nahradí ho nový.

 • Lotosový květ kvete za úsvitu a večer se zavírá. Brzy ráno může být květ jasně růžový a v čase oběda můžete na květu rozeznat barvy od bílé až po růžovou. Nejlepší je sbírat lotosové květy za úsvitu - na použití v medicíně nebo při vaření.
 • Sladká vůně lotosového květu láká velké množství hmyzu či ptactva. Pokud chcete mít rybník plný života, lotosový květ je tou nejlepší volbou.
 • Byla nalezena semena lotosového květu, která dokázala zaklíčit také po několika stoletích - proto se lotosovému květu kromě jiného říká: rostlina věčné mladosti.
 • Éterické oleje, které jsou vyrobené z lotosového květu jsou účinným prostředkem na zbavení stresu. Jeho každodenní používání dokáže člověka zrelaxovat a vyčistit mu mysl.
 • Povrch lotosu je posetý tisíci drobných voskových hrudek a prohlubní - díky těmto nerovnostem se na něm kapky vody a cákance nečistot nedokáží zachytit. Odtud pochází starodávné tvrzení, že „lotos je vždy čistý“, voda z něj teče a odnáší všechny nečistoty.
 • Kořen lotosu se skládá hlavně ze škrobu, obsahuje 15% cukru, vitamín C a tuky.


Zdroj: unsplash.com

 • Pokud je lotosový kořen nesprávně připraven a sesbírán brzy, může způsobit otravu a u velké dávky může vést ke smrti, pokud není poskytnuta lékařská pomoc.
 • Lotosový květ se používá také v boji s čarodějnictvím - pokud je položený v prostoru, na člověka nefunguje černá magie v jeho okolí.
 • Lotosový květ umožní člověku dostat se z deprese a melancholie. Postupně připravuje člověka na realitu, pozvolna se uvolňuje z květů energie, která “léčí” po psychické stránce.
 • Lotosový květ je jediným květem, který je zároveň ovocem: ovoce má tvar obráceného kuželu a je vevnitř. Když je květ zavřený, nelze ho cítit, ale když se otevře, jeho vůně připomíná hyacint. Mnozí považují jeho hypnotickou vůni za schopnou měnit stavy vědomí.

7. Lotos jako dekorace do domácnosti

Lotosový květ je skvělým doplňkem do každé domácnosti, jelikož jsme si pověděli něco o jeho pozitívních účincích na lidskou psychiku. Samozřejmě, kromě toho, že si ho můžeme obstarat v jeho živé formě a umístit například v našem jezírku, lze si ho koupit také ve formě svícnu či jako obraz na stěnu.

Jak jsme zmiňovali výše, křišťálový lotosový květ má nejsilnější účinek, pokud je umístěn v blízkosti okna, aby načerpal potřebnou energii. Skleněný svícen zas může pěkně doladit interiér, pokud si do něj přidáme svíčku a pokapeme ji éterickým olejem s výtažky z lotosu - znásobíme tak jeho léčivé účinky.

Lotosový květ ve formě vyřezávané mandaly je velmi trendy a hodí se do každé domácnosti, která preferuje přírodní materiály. Dekorace, která přinese do vašeho bytu harmonii a vyplní prázdné místo na stěně v obývacím pokoji nebo v ložnici. Je možné obstarat si lotosový květ ve formě dekorace na stěnu a přizpůsobit si ho v rámci interiéru - barva stěn, styl nábytku, umístění. Klidně si jej můžete umístit také do vstupní haly či do předsíně - záleží od vkusu jednotlivce. Na naší stránce taktéž nabízíme lotosové mandaly, které jsou zpracované do nejmenších detailů a budou se dokonale vyjímat v interiéru, který potřebuje oživit a “nakopnouť” novou energií, stačí si jen vybrat ten pravý pro vás:

Vyřezávaná 3D Mandala - lotosový květ Vyřezávaná 3D Mandala - lotosový květ
114
+ 9
Kruhové mandaly
(75)
od 659 Kč
Obraz mandaly na stěnu - Lotus Obraz mandaly na stěnu - Lotus
8
Kruhové mandaly
(1)
od 659 Kč
3 dílná mandala na stěnu - Harmonie 3 dílná mandala na stěnu - Harmonie
28
+ 9
Vícedílné mandaly
(15)
od 1 789 Kč

Pokud se neumíte při výběru dekorací rozhodnout, lotosový květ je tou správnou volbou, která vám zaručí spokojený a vyrovnaný život, fungující manželství a dostatek peněz. Pokud ještě stále nevěříte na jeho magickou moc, stačí, pokud uvěříte na krásu, kterou lotosový květ oplývá.

Zdroje:

 • EBERHARD, WOLFRAM, 1909-1989.. Lexikon čínských symbolů : obrázková řeč Číny. Praha : Volvox Globator, 2001. (Vyd. 1.) Dostupné online. ISBN 80-7207-401-6.
 • PAKHOUTOVA, ELENA. DONEY, LEWIS. HIRSHBERG, DANIEL ALEXANDER. BOGIN, BENJAMIN.. The Second Buddha master of time.. [s.l.] : [s.n.]. Dostupné online. ISBN 978-3791357539.
 • HRDLIČKOVÁ, VĚNA.. Rostlina jako symbol v čínské a japonské kultuře. Praha : Grada, 2010. Dostupné online. ISBN 978-80-247-1985-6.
 • Lotus Plant Study [online]. www.flowersociety.org, [cit. 2020-05-25]. Dostupné online.