Retro styl bydlení - Pestrobarevný nádech minulosti
Bydlení

Retro styl bydlení - Pestrobarevný nádech minulosti

Chcete si zařídit váš dům či byt v retro stylu, ale nevíte si rady? Poradíme vám, jaký nábytek ve vašem interiéru nesmí chybět, jak správně kombinovat barvy či doplňky a nabídneme pár dekorací, které vás přenesou zpět v čase

Koncem 20. století se lidé starého nábytku hromadně zbavovali, ale dnes je opět vyhledáván v našich domácnostech. Pokud byste si chtěli retro kousek pořídit, ale nemáte vztah k opotřebovaným starožitnostem, tak sedačky, lustry a dokonce i elektrospotřebiče v retro stylu si můžete zakoupit v obchodech s nábytkem či elektrotechnikou.

Co se dozvíte v článku:

  1. Charakteristika retro stylu
  2. Historie retro stylu
  3. Rozdíl medzi vintage a retro
  4. Retro styl v interiériu
  5. Retro dekorace a obrazy na zeď
  6. Zařizování místností v retro stylu

1. Charakteristika retro stylu

Není to tak dávno, co se některé domácnosti zbavovaly socialistického vybavení panelákových bytů a renovovaly své příbytky v modernějším duchu. Ani to však nebyla záruka nadčasového designu. Zatímco některé módní vymoženosti zůstanou jen výstřelky, jiné se opakovaně vracejí. A tak je v nabídce opět spousta sedacích souprav na dřevěných nožičkách, v koupelnových studiích je široká nabídka obkládaček s retro vzory a mnohé společnosti s elektronikou zařazují do své nabídky „oldschool” typy kuchyňských pomocníků, jako jsou ledničky, topinkovače či kávovary. S trochou citu, stylu a hravosti mohou také díky pár prvkům vzniknout velmi zajímavé a originální interiéry, které v sobě nesou pozůstatky hravého retro stylu.

Přívlastky slova retro jsou například minulé či zaniklé a pokud byste chtěli váš nábytek nazvat tímto slovem, měl by mít alespoň 15 až 20 let. Nejčastěji se však retro vztahuje k historickému období v rozmezí 50. až 80. let minulého století. V Československu jste se mohli setkat také s názvem bruselský styl a jeho název je odvozen od neuvěřitelného úspěchu, který zaznamenala účast Československa na EXPO 58 v Bruselu.

Mezi tradiční materiály retro stylu patřily kromě klasického přírodního dřeva také mosaz, litina a tehdejší syntetické materiály, mezi něž patřil umakart, vinyl i chrom. Důležitou roli hrály syté a zářivé barvy, odvážné vzory a motivy, které figurovaly nejen na nábytku, ale také na polštářích či tapetách

Hlavní znaky retro stylu:

  • Syté, pastelové barvy - Chcete-li se o kombinacích barev dozvědět více, klikněte sem.


Zdroj: pufikhomes.com

  • Výrazné geometrické a květinové vzory - V případě umění je v rámci retro stylu jednoznačně populární kubismus, kde je nejznámější představitel jistě Pablo Pissaco.


Tip na dekoraci v retro stylu - Dřevěný abstraktní obraz na zeď - Geometric 2

  • Oblé a elegantní tvary - Oblé stoly, rohy na nábytku, oblé tvary koberců.
  • Nábytek stojící na dřevěných nožkách - Sedací souprava, křeslo nebo komoda. Pro retro styl je nábytek na nožičkách charakteristický.
  • Otevřené policové systémy - Pro obývací stěny, komody nebo knihovny je charakteristické, že některé poličky nemají dvířka.


Zdroj: pufikhomes.com

  • Nízké stolky a křesla – Jsou velmi typické pro retro styl. Konstrukce dřevěná a potažená většinou textilií, klidně i syté barvy.
  • Lakované dřevo s vysokým leskem – Dřevěné povrchy nábytku v retro stylu bývají lakovány s polomatným nebo lesklým lakem.
  • Mezi tradiční materiály patří: dřevo, plast, lamino, umakart, překližka či koženka.
  • Dub světlý, ořech a třešeň - Se stanou těmi pravými dřevěnými dekory při zařizování interiéru v retro stylu bydlení.
  • Minimum detailů - Retro styl je o praktičnosti. Proto nábytek bývá velice jednoduchý a hlavně funkční.
  • Čisté tvary - Použité tvary nebo vzory v rámci tohoto stylu se volí čisté a jednoduché. Proto se retro styl výborně kombinuje například s minimalistickým

2. Historie retro stylu 

Inspirací pro retro styl bylo období, které začínalo po 1. světové válce. V té době se měnila kulturně-společenská situace, vznikaly nové výtvarné, hudební i architektonické směry. Lidé po tomto těžkém období toužili po změně a také po svobodnějším životě. Projevovalo se to mimo jiné i v designu a také interiérech. Design ztratil ze své vážnosti a okázalosti a začal obsahovat jistou dávku hravosti.

Hravost a svoboda se projevila například ve tvarech nábytku, ale také ve vzorech a ornamentech. Převládaly zejména geometrické, abstraktní a zjednodušené květinové vzory a také jejich kombinace. Z materiálů to bylo masivní dřevo, dýhované dřevo, syntetické materiály, sklo, kůže, koženka, ale také chromované detaily. Pro toto období byly charakteristické plakáty, které se používaly jako dekorace namísto klasických obrazů. Mnohé designy z tohoto období jsou velmi nadčasovými kousky, často mají jednoduché a čisté tvary s minimem detailů.

3. Rozdíl mezi vintage a retro stylem 

Také se vám mnohem víc líbí oblý tvar, nápaditá barevnost a hravost retro stylu, kdy se v bytovém interiéru vracíme o několik desetiletí zpátky v čase? Retro styl vás při příchodu do kuchyně přivítá oblou lednicí v trendy barvě, váš interiér doplní také retro konvice na čaj nebo kuchyňský robot. I když má všechno jednotný nádech a interiér vás přenáší o několik desítek let nazpět, stále se jedná o zcela nové výrobky s nejmodernější technologií. Jsou to nově vyrobené stylové kousky. Retro tedy dokonale voní novotou, ať už se jedná o nábytek či spotřebiče.

Osud dnešních strohých interiérů je jasný – za deset let nekompromisně vyjdou z módy. To se o retro stylu říct rozhodně nedá. Už teď si tvoříte nadčasový interiér s dokonalým konceptem a jednotnou myšlenkou. Prostor, který bude vyjadřovat vlastní názor dnes i za dvacet let.

Jak se vůbec liší retro od vintage? Na to je jednoduché vysvětlení – vezměte si jako příklad obyčejnou židličku ve stylu šedesátých let s klasickými oblými hranami. Když budete tuto židli shánět v retro stylu, bude se jednat o zcela nový výrobek, který truhlář zhotovil z nového dřeva. Bude vonět čerstvým dřevem a bude ošetřena čerstvým lakem s nejmodernějším zdravotně nezávadným složením. Oproti tomu vintage židle ze šedesátých let byla skutečně vyrobena před několika desítkami let a její vůně i stav odpovídá stáří daného dřeva a použitého materiálu.

4. Retro styl v interiéru 

Pokud plánujete rekonstrukci svého bytu v retro stylu, rozhodně zvolte na zem parkety, které jsou nadčasovým kouskem, a i dnes je oceňují mnozí architekti. Parkety mohou být lakovány. Co se týče barevnosti stěn, vítězi jsou jednoznačně hořčicově-žlutá, světle zelená, červená, bledě-modrá a hnědá. Tyto barvy by měly tvořit základ při výběru barevné škály pro vaše stěny. Zajímavým tipem je také barevná tapeta s geometrickými vzory, která by výborně vynikla v kombinaci s bílými stěnami.


Zdroj: pufikhomes.com

Pravidlo u tohoto stylu je, že perfektně ladí nové kombinace se starými prvky. Sedací soupravu však nepotřebujete stahovat od babičky. V nabídce je řada moderních kvalitních kousků. Vynechat byste však měli paletu barev jako je šedá, černá, bílá či béžová. Odvažte se a vyberte si hořčicově-žlutou či petrolejovou. Doplňte ji výraznými dekoračními polštáři nebo výrazným křeslem na dřevěných nožičkách. Mezi důležité prvky retro domácnosti zaručeně patří poutavá komoda, oválný stolek a vhodně zvolené dekorace. Starý psací stroj, klasický telefon nebo retro hodiny budou tou správnou volbou. Moderní obývací pokoj s retro prvky je na světě.

Bílá kuchyně je přežitek a o slovo se hlásí zářivé a poutavé barvy, nejen v případě retro stylu. Nejvíce charakteristickou je však červená retro kuchyně. Věděli jste, že červená barva podporuje mimo jiné i chuť k jídlu? Připomínají to například loga známých fast foodů či nápojů. Kuchyňské linky mohou být barevností inspirovány minulými léty, avšak funkčností a vybaveností jsou již zcela na jiné úrovni. Kvalitní materiály, množství úložného či praktického prostoru, samozavírací skříňky. O podobných vymoženostech mohli lidé před několika desetiletími jen snít.

Pokud se vám zdá být červená či modrá příliš a raději byste sáhli po něčem neutrálnějším, v tom případě sáhněte po klasickém dřevě či neutrální myslivecké zelené, pastelové modré či šedé barvě. Každá kuchyně, která je inspirována retrem, by však určitě měla mít samostatně stojící spotřebiče. Dokonce i barevný koš na smetí bude zastávat funkci doplňku.


Zdroj: pufikhomes.com

Pro retro interiér jsou typické syté, výrazné a pastelové barvy, které lze kombinovat mezi sebou i s neutrálními odstíny. Které kombinace barev jsou osvědčené pro takový typ domácnosti?

  • Světle šedá + tmavě šedá + hořčicově žlutá
  • Olivovo-zelená + oranžová + modrá
  • Červená + tmavě červená
  • Bledě-modrá + bledě-fialová + žlutá + růžová
  • Žlutá + červená + zelená + černo-šedá

Pokud si potřebujete jednotlivé kombinace barev představit vedle sebe, doporučujeme navštívit tento odkaz

V retro interiéru se skvěle vyjímají masivní dřevěná prkna a parkety. Pořídit si můžete také dřevěné podlahové krytiny, které mohou vypadat, jako kdyby už měly několik desetiletí za sebou. Pokud se vám do rukou dostal pravý perský koberec či jiný kvalitní kousek, ani chvíli neváhejte a uložte jej například pod konferenční stolek, kde skvěle vynikne.

K retro stylu neodmyslitelně patří tapety na zeď. Klasické papírové už sice nahradily moderní tapety z vinylu, v současnosti si ovšem můžete vybrat ze širokého spektra retro vzorů a motivů. Za sedací soupravou se budou krásně vyjímat tapety s květinovým vzorem a za kuchyňskou linku se hodí tapety s motivem mozaiky.

Retro styl skvěle dotváří dekorace v podobě přikrývek, ubrusů, polštářků a koberců. Zajímavým prvkem jsou také závěsy či pěkné záclony. Dejte si záležet na výběru a vzájemné kombinaci i takových, na první pohled nepodstatných menších detailů. Barvy, vzory a motivy volte tak, aby k sobě ladily a nepůsobily rušivě.

5. Retro dekorace

Při hledání vizuální inspirace mohou posloužit také staré časopisy, filmy či fotografie z daného období. Starý nábytek můžete doplnit dekoracemi v retro stylučernobílé fotografie, plechová cedule s humornou hláškou nebo nástěnné hodiny, které připomínají ty, které si pamatujete z chalupy vaší babičky. Dekorace nemusíte kupovat jen v obchodních domech, porozhlédnout se můžete i na bazarech, na bleším trhu, nebo u prarodičů na půdě či ve sklepě, který může skrývat úžasné poklady.

Nabízíme pár tipů, na co se zaměřit při hledání těch správných kousků:

  • Spotřebiče s oblými tvary a chromovými prvky - Určitě to znáte, když vidíte v obchodech spotřebiče v "retro stylu". Oblé kávovary v pestrých barvách, oblá chladnička v americkém stylu 60. let, mixér s oblými tvary. V obývacím pokoji nesmí chybět retro rádio. Tělo obvykle nebylo plastové, ale dřevěné. Můžete najít i funkční staré kousky, které jsou stylové i dnes, když je o ně dobře postaráno, ale v obchodě najdete i zcela nové alternativy.
  • Nábytek v kombinaci dřeva, umakartu a chromu na dřevěných nožičkách - pohovka, křeslo, stolek, komoda. Dřevěné nožičky nesmí nikde chybět.
  • Plakáty namísto klasických obrazů - Plakáty s vyobrazením známých tváří jako Marilyn Monroe nebo s předlohou známých filmů.
    Kovové plakáty s retro vyobrazením staré reklamy - Určitě to znáte, staré kovové "destičky" z Ameriky, které vyobrazovaly různé marketingové motivy resp. plakáty firem jako Cocacola apod.
  • Obrazy s kubistickým provedením - Kubistické obrazy se svojí geometrií a pestrobarevností skvěle hodí do jakéhokoli retro interiéru.
  • Gramofon - "Must have" doplněk v interiéru. Můžete sáhnout po starém, ale i po novém provedení. Jelikož gramofon a desky jsou pro toto období velmi charakteristické, doposud se tento prvek do retro interiéru doporučuje umístit.
  • Velké obloukové kovové lampy - byly charakteristické zejména v obýváku nad sedačkou. Lampa zabírá značnou část prostoru, většinou byla mosazná, černá, bílá nebo šedá. Jedná se o ideální řešení pro večerní čtení knihy na pohovce, kdy nechceme rozsvítit lustr.
  • Oblé porcelánové nebo plastové vypínače na stěnách - Můžeme sáhnout po klasických vypínačích, jejichž tvar je oblejší, nebo sáhnout po kulatých vypínačích, které svými křivkami a jednoduchostí skvěle zapadnou do každé retro místnosti.
  • Malé retro rádio - Rádio ve stylu retro se bude skvěle vyjímat hlavně v obývacím pokoji na samostatně stojící komodě nebo poličce.

Retro styl je svěží, ale výrazný a je třeba ho správně dávkovat. Jeho prvky jsou často kontrastní. Kombinuje syté barvy a také různé povrchy – hladké s výraznými texturami a strukturami. Prvky retro stylu se dobře kombinují s jinými styly, minimalistickým, skandinávským, ale také industriálním.


Zdroj: pufikhomes.com

Dekorování v retro stylu může být jednou z cest k oživení interiéru. Můžete si vybrat jen pár ikonických kousků nebo udělat celkový retro redesign celého bytu. Je na vás, jak moc chcete svou domácnost „vrátit do minulosti“.

Retro styl si určitě nevyberou lidé, kteří upřednostňují nenápadnou klasiku. Je stylem odvážných lidí, kteří se nebojí experimentovat. Starý nábytek při správné péči a zacházení s ním poslouží ještě mnoho let, ale například kuchyňské spotřebiče budou zaručeně lépe fungovat nové, v retro designu. Důležitá je elegantní jednoduchost, funkce a zejména komfort.

5.1 Retro obrazy na zeď

Moderní obrazy na zeď dokážou skutečně udávat styl a charakter celé domácnosti. Prostřednictvím takového vizuálního umění na plátně se dokáží posunout hranice estetiky a prostoru se vdechne útulnost. Obrazy můžete zvolit do obývacího pokoje, ložnice či předsíně, případně do každého z těchto pokojů. Dbát by se však mělo na to, aby prostor „dýchal“ a nebyl přeplněný doplňky, aby se neztratil důraz každého detailu. Zvolit můžete kresby, realistické fotografie, abstraktní umění, ale také květinové motivy, které jsou velmi nadčasovým prvkem. Vícedílné obrazy také dotvářejí efekt retro domácnosti, zejména jsou-li vyrobeny z tradičních materiálů.

Dřevěné retro obrazy z dílny DUBLEZ:

Abstraktní obraz - Geometric Abstraktní obraz - Geometric
8
+ 9
Dřevěné abstraktní obrazy na stěnu
(2)
od 579 Kč
Abstraktní obraz do obýváku Abstraktní obraz do obýváku
5
+ 9
Dřevěné abstraktní obrazy na stěnu
(0)
1 519 Kč
Abstraktní umění - Obraz Geom
9
+ 9
Dřevěné abstraktní obrazy na stěnu
(0)
1 459 Kč
Abstraktní panel ze dřeva - Art
9
+ 9
Dřevěné abstraktní obrazy na stěnu
(0)
od 549 Kč

6. Zařizování jednotlivých místností v retro stylu bydlení

Hledáte inspiraci na jednotlivé místnosti v retro stylu bydlení? Připravili jsme si pro vás tlustou dávku inspirace. Pojďme se společně podívat, jak se zvládli popasovat designéři z různých koutů světa s retro stylem bydlení v interiérech.

6.1 Obývák v retro stylu

V obýváku nešetříme doplňky v retro stylu. Prázdnou stěnu doplníme obrazem s abstraktním uměním nebo kubistickým motivem a zarámujeme do jemného dřevěného rámečku. Otevřená komoda s vystavenými knihami a plátny krásně dokrášlí interiér. Křeslo a pohovky na dřevěných špičatých nožičkách jsou přímo až nevyhnutelné. Konferenční stolek bývá oblého tvaru (klidně i nepravidelného oblého tvaru), který je také na špičatých nožičkách.


Zdroj: pufikhomes.com

Galerie obýváků v retro stylu bydlení:

Retro styl bydlení - obývák +9

6.2 Ložnice v retro stylu

Postele v ložnici jsou většinou dřevěné a velké. U polštářů a přikrývek na posteli můžeme použít jednoduché geometrické vzory v kombinaci s jednobarevnými. Některou ze stěn můžete klidně oživit retro barevnou tapetou buď s květinovým nebo geometrickým vzorem.
Zdroj: pufikhomes.com

Galerie ložnic v retro stylu bydlení:

6.3 Kuchyně v retro stylu

Pro kuchyni jsou charakteristické retro kachličky a to buď jako zástěna kuchyňské linky nebo na podlaze. V případě kachliček, které jsou použity jako zástěna, můžeme klidně použít i vysoký lesk. Spotřebiče jako trouba, mikrovlnka nebo lednička lze zakoupit v retro stylu. Proto je neschováme za dřevěnou desku kuchyňské linky, ale necháme je samostatně vyniknout. Design retro kuchyní je obecně jednoduchý, účelový a plný barev.


Zdroj: pufikhomes.com

Galerie kuchyní v retro stylu bydlení:

+2

6.4 Jídelna v retro stylu

Při volbě židlí do jídelny volíme jednoznačně na špičatých nožičkách. Pokud by byly nožičky ještě k tomu dřevěné, jen zvýrazníme podtón retro stylu. Jídelní stůl bývá ve tvaru oválu, nebo může být také ve tvaru obdélníku s oblými hranami.


Zdroj: pufikhomes.com

Galerie jídelen v retro stylu bydlení:

+4

6.5 Koupelna v retro stylu

Pro retro koupelnu jsou charakteristické buď jednobarevné kachličky v různých barvách nebo s pravidelnými geometrickými vzory. Umyvadlo obvykle volíme oblého tvaru. Pravidelný geometrický vzor lze také aplikovat i na nábytek. Takto se interiér obzvláštní, ale zároveň bude působit stále jednoduše.


Zdroj: pufikhomes.com

Galerie koupelen v retro stylu bydlení:

+6