Sleva až 20%

Využijte akce na všechny dřevěné stromy, které dokonale oživí interiér. Časově omezeno!

Jak vytvořit Provence styl bydlení - Závan francouzského venkova
Bydlení

Jak vytvořit Provence styl bydlení - Závan francouzského venkova

V našem článku se dozvíte všechny potřebné informace o provensálském stylu bydlení a objevíte obrovskou galerii obrázků pro inspiraci. Dozvíte se, proč si provensálský styl v dnešní době získává stále více fanoušků.

Přeneste se s námi do oblasti Provensálska na jihu Francie a nechte se zmást klidnými pastelovými barvami, nádechem venkova a vytvořte si tak domov, ve kterém se budete cítit klidně, útulně a šťastně. Pokud se vám líbí venkovský styl , ale zároveň máte rádi elegantnost, právě tento styl je spojením venkovského šarmu s elegancí francouzského domu.

Přinášíme vám komplexní článek zaměřený na provensálský způsob bydlení, kde se dozvíte:

 1. Historie vzniku provensálského stylu
 2. Charakteristické znaky provensálského stylu v interiéru
 3. Doplňky v provensálském stylu
 4. Zařizování interiéru v provensálském stylu podle místností

1. Historie vzniku provensálského stylu

Provence styl pochází původem z Provensálska (Provence), z území na jihu Francie. Jedná se především o interiérový design poznačený právě touto jižanskou francouzskou oblastí.

Čím je tato oblast tak jedinečná? Provensálsko je charakteristické zářivým sluncem, mořem, nádhernými scenériemi s krásným výhledem na přírodu , ale také voňavými kořeněnými potravinami, květinami, bílými uličkami a slanou kuchyní. Právě tato kombinace se přenesla do provensálského stylu, kde dominují jasné pastelové barvy, které nabízejí prostoru útulnost a klid. Provence styl jde ruku v ruce s přírodou. I takto by se dal ve zkratce popsat vztah Provensálska a přírody. Proto v něm můžeme najít přirozené barvy, odstíny i materiály. Styl je velmi jemný, pohodlný a příjemný na pohled.

Zdroj: Pixabay.com

Provence styl začal vznikat v 17. století, kdy se zbohatlíci z města kvůli různým městským nepokojům začali postupně stěhovat do této provincie. Inspirováni místními krásami přírody a vesnickým životem si své nové příbytky zařídili jednoduchým, ale zároveň elegantním způsobem.

Tento styl je velmi romantický, proto ho ocení nejedna žena. Vhodný je především do rodinných domů nebo chatek a farem. Při bydlení v paneláku si lidé zařídí v provensálském stylu určitou místnost, většinou ložnici nebo obývací pokoj.

V 19. století, kdy byl tento styl velmi populární, zaujal nadšence hlavně svojí kombinací vesnického stylu. Z vesnice sálá jednoduchost, klid, přirozenost a spojení s přírodou. A právě vesnice resp. v tomto případě francouzský venkov byl místem, kde jsme si mohli odpočinout a zrelaxovat od každodenního shonu města.

2. Charakteristické znaky provence stylu v interiéru

Pojďme si tedy ve zkratce shrnout, co nejvíc vystihuje provence styl a říct si ke každému bodu pár vět.

Prvky typické pro tento styl:

 • Světlé místnosti a stěny – Pro provence styl je důležité světlo, hlavně to přirozené ze slunce. Je dobré zajistit dostatečný přísun světla do místnosti, aby byla pěkně prosvětlená. Pro tento styl jsou charakteristické bílé světlé stěny. Textury na stěnách se nezvyknou často používat. Je možné použít na jednu část stěny například tapetu s květinami. Co se týče provedení stěny, pro tento styl jsou jednoznačně charakteristické klasické štukové omítky.
 • Teplé pastelové barvy - V případě provensálského stylu vybíráme jemné pastelové tlumené barvy. Velký kontrast v místnosti není typickým znakem tohoto stylu. Tradičně se používají vybledlé, sluncem vytažené barvy - bílá, béžová, krémová, máslová, olivová, levandulová, pastelová žlutá nebo vybledlá modrá. Jsou to typické barvy pro tuto oblast. Do toho ladíme nábytek ve světlém dřevě s původní texturou nebo natřený do světlé barvy. V principu lze použít jakýkoli přirozený odstín dřeva, ovšem ve světlejších tónech.
 • Lehké až průsvitné závěsy - Pro provence styl jsou závěsy neodmyslitelnou součástí zařizování místnosti. Závěsy ponecháváme ve světlých barvách, aby i po zastření stále propouštěly světlo do místnosti. Splňují důležitou estetickou funkci.


Zdroj: pufikhomes.com

 • Častokrát bledé až bílé podlahy – Bledé podlahy jsou velmi typickými znaky provence stylu. Pro tento způsob zařizování interiéru jsou podlahy většinou z masivního dřeva, a to buď vybroušené s původní texturou nebo natřené do máslové až bílé barvy. Pokud se rozhodneme dříví na podlaze natřít do bílé barvy, snažíme se vytvořit retro vzhled podlahy. To znamená, že na některých částech podlahy se přebrousí i bílá barva, aby bylo vidět původní dřevo. Vše do ztracena, aby podlaha působilo retro, ale zároveň jako nová.
 • Čerstvé květiny – Květy jsou velmi důležitý prvek provence stylu. Vyhýbáme se umělým květinám, ale pokud jsme líní, tak alespoň vybírejme pěkné umělé květiny, které nepůsobí levně na pohled. Levandule , luční květiny , jarní květiny, které jsou umístěny na poličce pěkného retro nábytku v krásné porcelánové váze nebo si vytvoříme čerstvý věnec plný květin. My v DUBLEZ přinášíme zákazníkům luční věnce , které nezvadnou, jsou originální s přírodním motivem a vyrobeny ze dřeva. Jako stvořené na dveře provence domečku.

Letní květinový věnec na dveře ze dřeva Letní květinový věnec na dveře ze dřeva
4
+ 9
Letní věnce na dveře
(0)
359 Kč
Letní věnec na dveře ze dřeva - Růže Letní věnec na dveře ze dřeva - Růže
6
+ 8
Letní věnce na dveře
(0)
389 Kč
Jarní věnec na dveře - Tulipány Jarní věnec na dveře - Tulipány
5
+ 9
Jarní věnce na dveře ze dřeva
(2)
299 Kč
Letní květinový věnec na dveře ze dřeva - Motýli Letní květinový věnec na dveře ze dřeva - Motýli
5
+ 9
 Dřevěný celoroční věnec na dveře - Srdce Love Dřevěný celoroční věnec na dveře - Srdce Love
2
Celoroční věnce na dveře
(2)
409 Kč

 • Matný povrch - V provence stylu se vyhýbáme lesklým povrchům. Proto používáme výhradně matný lak, pokud už musíme lak použít. Týká se to především nábytku a podlah. Pokud byste už náhodou volili určitý lesk, nedoporučuje se to přehnat. Vyhnout se glazuře na keramice může být velmi náročné. Proto při výběru doplňků zamhouříme jedno očko.
 • Květinové textury - Květy jsou velmi nezaměnitelný prvek Provensálska. Ať už čerstvé, namalované na obraze , vyšívané na dečce nebo vyobrazené právě na závěsech nebo tapetách. Tapety jsou u provensálského stylu povoleny, avšak není zvykem je se používat, protože stěny jsou většinou jednolité bledé barvy. Pokud byste se pro tapety přece jen rozhodli, nepřežeňte to.


Zdroj: pufikhomes.com

 • Porcelán a keramika - Keramika v tomto případě nesplňuje jen praktickou funkci, ale také estetickou. Keramické talíře jsou charakteristické tím, že jsou detailně vyzdobeny většinou květinovým vzorem. Proto bývá škoda je schovat všechny do poličky. Keramiku je zvykem zavěsit například na zeď nebo se jí vyzdobí poličky a vitríny.


Zdroj: medium.com

 • Přírodní materiály s původní texturou - Snad nikoho nepřekvapí, že interiér je zařizován výlučně z přírodních materiálů. Dřevo, kov, keramika, textilie – to vše jsou přirozeně se vyskytující materiály, které se používají i v případě tohoto stylu. Proto se snažíme vyhýbat výrobkům z umělé hmoty a plastům.
 • Starší nábytek s původní texturou dřeva a patinou – Nábytek v provence stylu je charakteristický tím, že je hlavně ze dřeva a starý resp. působí starě. V první řadě by měl nábytek působit pohodlně a jednoduše. Při zařizování místnosti v tomto stylu máte dvě možnosti. Buď nakoupit nový nábytek nebo si pořídit starý retro nábytek, který si upravíte do provence stylu. Jakkoli se už rozhodnete, my vám poradíme, jak by provence nábytek měl vypadat:
  • Nábytek je obvykle doladěn poctivými řezbářskými pracemi, které vyzdvihují jeho křivky a smysl pro detail. Pro provence styl je velmi důležité přiložit ruku k dílu. Proto je práce šikovného mistra a poctivé ruční práce velmi oceněna.
  • Povrch nábytku je často malován matnými barvami, většinou bílou barvou.
  • K dosažení nejlepšího efektu vystihujícího provence styl je zvykem na nábytku některé části po namalování mírně vyšroubovat do původních textur dřeva. Oloupaná barva a vybledlý nátěr je přesně to, čeho chceme docílit.
  • U provence nábytku je důležité, aby z nábytku sršela historie. Nábytek většinou už má nějakou tu generaci za sebou, ale je udržován. Některé části nábytku bývají dokonce rodinným dědictvím. Udržováním starších kousků nejenže vdechneme nový šmrnc nábytku, ale také prohlubujeme vztahy s našimi předky.
  • Pokud chceme dodat nábytku ten pravý provence nádech, můžeme na vrch položit krajkovou dečku nebo dečku s květinovým vzorem a doplnit drobnou keramikou.
  • U sedacích souprav se používá především textilní čalounění a mnoho měkkých polštářů.
 • Strop většinou bílý a zdobený nosnými trámy - Je velmi typický znak provence stylu, jelikož trámové stropy byly charakteristické pro toto období. Kromě toho byly velmi populární i u nás a dokonce se používají i dodnes při výstavbě nového domu. U provence stylu, trámový strop zvykneme namalovat bílou barvou, abychom prosvětlili místnost a opticky ji zvětšili. Není to ale pravidlo a můžeme ponechat i přirozený vzhled. Čemu se snažíme vyhnout je malovat strop s trámy v tmavých dřevěných barvách.


Zdroj: pufikhomes.com

 • Množství textilu použitého v místnosti - návlečky, závěsy, koberce. Závěsy jsou zpravidla texturovány. Můžeme volit s květinovým vzorem nebo krajkové. Pokud jste zastánce jednoduchosti, tak můžete sáhnout po jednoduchých závěsech, nicméně měly by být světlé a prosvětlené. Už jen otevřít okno a nechat proudit čerstvý vzduch do místnosti (pokud tedy nejste alergik na pyl :)) a sledovat, jak se závěsy kolem okna něžně nadnášejí pod křídly vánku. V případě povlečení je postup výběru vzhledu stejný, jako u závěsů.


Zdroj: Medium.com

 • Množství dekorací v místnosti - Provence styl má dýchat útulností a lze říci, že je opakem minimalismu . Dekoracemi se v tomto případě určitě nešetří. Volná polička v tomto stylu nemá šanci. Poličky jsou pěkně zaplněné, ale stále pěkně poskládané a organizované.


Zdroj: itree.ru

 • Přítomnost ručně dělaných kusů dekorací a nábytku - Spojení městské elegantnosti a francouzského venkově přináší elegantně zdobený nábytek, ovšem vyrobený s poctivou rukou místního mistra. Každý kus nábytku nebo doplňku skrývá příběh a v případě provensálského stylu i historii. Z naší dílny DUBLEZ doporučujeme zakoupit elegantní zpestření vchodových dveří ať už rodinného domu nebo bytu ozdobným ornamentem a dokonce is možností vlastního textu.

Ornament na zeď s vlastním textem Ornament na zeď s vlastním textem
5
+ 9
Dřevěné dekorace na dveře
(4)
od 499 Kč
Dřevěná tabulka na dveře s nápisem Welcome Dřevěná tabulka na dveře s nápisem Welcome
6
+ 9
Dřevěné dekorace na dveře
(2)
od 239 Kč
Dřevěná ozdoba na dveře s nápisem Vítejte Dřevěná ozdoba na dveře s nápisem Vítejte
2
+ 9
Dřevěné dekorace na dveře
(4)
od 259 Kč

3. Bytové doplňky v provence stylu

Asi se většina z nás shodne na tom, že ideální místo pro nalezení těch pravých doplňků, jak dodekorovat místnost v tomto stylu, najdeme na místní burze nebo blešáku. Samozřejmě nemůžeme vynechat ani přírodu, kde najdeme přírodní doplňky, hlavně čerstvé nebo později vysušené květiny.

Doplňky je zvykem umístit na otevřené poličky. Ty se nacházejí snad v každé místnosti. Platí nepsané pravidlo - čím více poliček na zdi, tím více provence styl. Poličky zvykneme vyzdobit hrnky, keramikou, naaranžovanými květinami, svíčkami a různými ozdobnými dečkami.


Zdroj: medium.com

Nábytek doplňují samozřejmě také kovové prvky, jako držáky, kliky, věšáky, květináče, lustry apod. Ty jsou ve většině případů natřeny matnou černou nebo měděnou barvou. Kovové prvky by v žádném případě neměly působit masivně. Naopak, měly by vypadat velmi honosně.

Galerie bytových doplňků v provence stylu:

Mezi důležité doplňky provensálského stylu patří právě malované obrazy . Ty se vyznačují hlavně motivem květin, rostlin nebo bylinek. Typické jsou barevné pěkně naaranžované kytice namalované na plátně.

My v DUBLEZ nabízíme nádherné obrazy květin , které přesně vystihují provence styl. Ať už motivem nebo barevným zpracováním výrobku.

4. Zařizování jednotlivých místností v provence stylu

V následující kapitole si ukážeme charakteristické prvky pro jednotlivé místnosti. Kromě toho jsme pro vás připravili rozsáhlé fotogalerie jednotlivých místností v provensálském stylu. Protože jak se říká - Lépe jednou vidět, než stokrát slyšet.

Obývací pokoj v provence stylu

Provensálský obývací pokoj by měl být v první řadě vzdušný a prosvětlen přirozeným světlem. Za druhé se dává velký důraz na jeho pohodlnost , a to hlavně v případě pohovky.

Je to hlavní místnost domu, a proto bychom si při zařizování obývacího pokoje měli dát pořádně záležet. U provence stylu se vyhýbáme tmavým částem nábytku, a bílý dřevěný nábytek se snažíme jemně kombinovat s texturami a vzory na textiliích na pohovce nebo polštářích.

Zdroj: itree.ru

Pohovka ve tvaru „L“ není typická pro tento styl. Spíše volíme kombinaci klasické rovné pohovky doplněnou o 1 nebo 2 křesla ve stejném designu. Můžeme sáhnout i po křesle, které má obvykle i samostatnou odkládací taburetku pro nohy. Okno v obýváku (pokud to dispozice místnosti povoluje) je zvykem doplnit o retro lavičku s pár polštáři na ní. Vytvoříte tak neformální oddechovou část v místnosti.


Zdroj: pufikhomes.com

Závěsy v místnosti volíme jemné, bledé, ale zároveň můžeme vyzvednout detailnost poctivého řemesla. Proto sáhneme například po krajkových závěsech. Pro provensálský styl jsou ještě typické dřevěné truhly, do kterých se vkládalo všechno to, co jste neuměli nikam zařadit, případně slouží k uložení hraček. Truhlice byla většinou umístěna právě v obýváku.

Galerie obývacích pokojů zařízených v provensálském stylu:

+3

Ložnice v provence stylu

Ložnice je v případě provence stylu oáza, která patří ženám, jelikož provence styl je stejně jemný jako srdce ženy. Vintage prvky jsou pro tuto místnost typické, přímo nevyhnutelné. Ložní prádlo je většinou krajkové nebo s texturou květin. Krystalový resp. svícovitý visací lustr je také charakteristický pro ložnici. Malované komody jsou u provence ložnice velmi populární. Dokonce jednu starší vintage lavičku je zvykem umístit před postel, aby převlékání bylo pohodlnější.


Zdroj: itree.ru

Galerie ložnic zařízených v provensálském stylu:

Kuchyně v provence stylu

Kuchyňská linka v provence stylu se vyznačuje ošoupanými vintage prvky. Jako doplňky v kuchyni volíme především různou keramiku, džbány nebo staré uzavíratelné zavařeninové skleničky , do kterých můžeme uložit různé předměty. Do sklenic můžeme uložit například trvanlivé potraviny jako těstoviny a luštěniny, případně různé sušené formy bylinek, hub a koření. Pro Provensálsko byly typické měděné hrnce na vaření, které se dokonce nacházely v železném držáku na hrnce.


Zdroj: pufikhomes.com

Jelikož nádobí je v provence stylu vyzdobeno, byla by škoda ho schovat všechno do kuchyňské linky. Je proto ve zvyku keramické soupravy vystavit například i na stěnu kuchyně. Jak už je pro tento styl typické, i vzory na keramice budou většinou květinové.

Galerie kuchyní zařízených v provence stylu:

Jídelna v provence stylu

Velmi typické pro jídelnu je umístit nad jídelní stůl velký většinou kovový lustr s mnoha žárovkami (kdysi se používaly svíčky, které jsou již nahrazeny moderními elektrickými žárovkami). Stůl a židle jsou samozřejmě vyrobeny z poctivého dřeva a laděny do jemných barev. Kromě toho je pro jídelní soupravu charakteristické použít ozdobné nohy na židlích a stole. Při ozdobování oken můžeme volit jemné světlé závěsy pro zpestření místnosti. Dokonce je povoleno použít i hedvábné závěsy.

Pro jídelnu je také typická dřevěná vitrína umístěná většinou samostatně v místnosti. Vitrína nezvykne být prosklená a nachází se v ní většinou keramika.

Zdroj: medium.com

Galerie jídelen zařízených v provence stylu:

Koupelna v provence stylu

U koupelny, kromě stropních krystalových lustrů, můžeme vzhledem k menší velikosti místnosti volit i nástěnné osvětlení ve stejném designu. Ty mohou být ve vintage stylu a ve svícovitém tvaru. Vana v provence stylu se vyznačuje hlavně tím, že je samostatně stojící ve vzduchu na ozdobných vintage nožičkách. Stojany na ručníky vybíráme kované, a to buď z bronzu nebo mědi.


zdroj: itree.ru

No a kam se špinavým prádlem? Jednoznačně do proutěného ručně vyrobeného koše, který je pro tento styl velmi typický. Pokud se bojíte vlhkosti vzduchu, můžete zvolit také umělý v podobném stylu. Koupelnu můžeme dekorovat v libovolných barvách typických pro tento styl. Pokud však sáhnete po odstínech modré a fialové, určitě tím nic nezkazíte. Modrá pastelová barva je totiž charakteristická pro azurové moře francouzského pobřeží.

Zdroj: pinterest.com

Na závěr ještě přidáváme krátké video s různými fotografiemi místností laděnými do provence stylu. Inspirace není přece nikdy dost!

Zdroje:

 1. https://medium.com/@bettymoore/provence-style-in-interior-what-supposes-and-how-to-create-15ed2e3dcf88
 2. https://www.pufikhomes.com/en/stili-interera/provans/
 3. http://www.e-vesti.ru/en/provence-style-in-the-interior-french-country-chic/
 4. http://www.countryfan.info/furniture-in-provence-style/
 5. https://www.thespruce.com/essential-elements-of-french-country-style-1976888