Industriální styl bydlení - volba nábytku a doplňků napříč interiérem
Bydlení

Industriální styl bydlení - volba nábytku a doplňků napříč interiérem

Industriální styl bydlení začal být poslední roky velmi populární a my Vám v článku zodpovíme otázku proč jde industriální interiér do popředí a jaké typy nábytku tento styl charakterizují.

V našem článku se dozvíte vše o industriálním stylu bydlení. Když se zadíváte na interiér zařízený v industriálním stylu, můžete pozorovat hru kontrastů. Kontrast starého poválečného stylu s nádechem průmyslového designu s novou moderní uhlazenosti a nádechem trendovosti. Kontrast chladného kovu s teplým dřevem.

V článku sa dozviete:

 1. Historie a vznik industriálního stylu bydlení
 2. Klíčové znaky industriálního stylu
 3. Dekorace a doplňky v industriálním stylu
 4. Místnosti v rustikálním stylu

1. Historie a vznik industriálního stylu bydlení

Když začneme bádat do minulosti starého New Yorku, zjistíme, že toto město se stalo zárodkem vzniku industriálního stylu bydlení. Při vzniku se ale vůbec nepočítalo s tím, že nabere v dnešní době takovou trendovost. Záměr v době vzniku tohoto stylu byl totiž zcela odlišný.

S nedostatkem dostupného bydlení ve velkých městech našli podnikatelé způsob, jak přeměnit opuštěné průmyslové prostory na byty. Předpokládá se, že tento trend se začal na Dolním Manhattanu v New Yorku koncem 60. let, kdy si umělci pronajímali bývalé průmyslové prostory nejprve jako ateliéry a pak se v nich časem rozhodli žít a měnili je na své domovy.

Staré průmyslové budovy v New Yorku byly standardně stavěny ze železobetonového skeletu v podobě sloupů, které držely celou nosnost budovy a obvodové stěny se stavěly z klasické pálené plné cihly. Povrch cihly mohl a nemusel být natřen na bílou barvu.


Zdroj: www.housingfinance.com

Okna v budově byly vysoké (většinou od podlahy po strop), většinou kovové, mnohokrát na vrchu ukončeno s klenbou. Vzhledem k velkému rozměr oken byly okna i předělené mřížkou na několik částí. Tento trend se zachoval i v současné podobě industriálního stylu. Jelikož se jednalo o prostory, kde kdysi sídlila průmyslová výroba, tak v závislosti na výroby se v prostorách nacházely různé trubky a ventilační šachty. Jelikož v budově nebili téměř žádné příčky, trubky nebyly skryté ve stěnách. Byly tedy viditelné. Podlahy v budovách byly buď betonové nebo dřevěné. Stěny v budovách byly většinou jen ty obvodové a tak byla ponechána textura cihly nebo se přemalovala na bílo, aby se zvýšila světlost v místnosti.

Pokud bychom si to pěkně shrnuli, tak zjistíme, že společné znaky pro tyto prostory byly:

 • Vysoké stropy (3 metry a více)
 • Velká plocha místnosti
 • Nosnost zajišťovaly nosné sloupy v místnosti
 • Vysoké průmyslové okna - mnohokrát od podlahy po strop.
 • Betonové nebo dřevěné podlahy
 • Potrubí a vzduchové šachty napříč prostorem
 • Bílé nebo cihlové zdi
 • V případě podkrovních prostor i staré masivní dřevěné trámy

A tady se začaly rodit prvotní prvky industriálního stylu.


Moderní budova v industriálním stylu, zdroj: pufikhomes.com

2. Klíčové znaky industriálního stylu

Charakteristické prvky současného industriálního zařízeného interiéru napojují na historii industriálního stylu a zároveň kombinují moderní trendy současnosti.
Při zařizování vašeho domova v industriálním stylu je třeba dodržet následující vlastnosti, které tento způsob zařizování charakterizují:

 • Kov a dřevo se stanou nejlepšími parťáky - tyto dva materiály vždy zůstanou v průmyslovém prostoru, kdy z něj vystěhujete veškerý nábytek a zařízení. Proto se staly nedílnou součástí průmyslového stylu. Žádný jiný styl zařizování interiéru není tak silně charakterizován kovem, jako industriální. Jak dobře víme, kov je sice elegantní a moderní, ale jako materiál je velmi chladný. Proto právě dřevo dodává místnosti v industriálním stylu chybějící teplo a protože kov nemá žádnou texturu, dřevěná texturu tento nedostatek odstraňuje.


Zdroj: pinterest.com

 • Cihla a beton jsou základní stavební prvky - Betonové sloupy, betonové podlahy a betonové stěny. Pokud jsou podlahy a stěny betonové, texturu betonu zachováváme. Takto upravený beton se nazývá pohledový beton. Je vybroušený do hladka. Pokud se rozhodnete pro pohledový beton, zvykne se z něj dělat strop nebo některá ze stěn.

Zdroj: www.home-designing.com

 • Kromě betonu se jako stavební prvek používá velmi často klasická pálená cihla. Vytváří pěknou texturu, na pohled se jedná o teplejší materiál. V dnešní době se fantazii meze nekladou a na trhu je možné najít široký sortiment obkladů s pálenou cihlou. Jedná se o tradiční materiál používaný v minulosti. Pro industriální styl je charakteristická původní textura cihly, případně natřená na bílo.

Zdroj: www.decorilla.com

-15%
Obraz ze dřeva - Polygonální vlk Obraz ze dřeva - Polygonální vlk
5
+ 9
Dřevěné obrazy a dekorace - Lesní zvířata
(2)
od 459 Kč539 Kč
-16%
Velký dřevěný obraz na zeď - Polygonální jelen Velký dřevěný obraz na zeď - Polygonální jelen
5
+ 9
Velké obrazy na zeď
(8)
od 429 Kč509 Kč
Nástěnná 3D mapa světa na zeď - Polygonální atlas Nástěnná 3D mapa světa na zeď - Polygonální atlas
20
+ 9
Dřevěné mapy světa na zeď
(16)
od 1 789 Kč

 • Barevná paleta v rytmu neutrálních barev - při výběru barevné palety se snažíme sladit barvy v neutrálních barvách. Tedy bílá, černá a odstíny šedé. Kromě těchto barev je pro industriální styl charakteristická cihlová barva, měděná barva + dřevo, které mají také svou specifickou barvu a zařazují se mezi teplé barvy. Dřevo je možné použít v původní přírodní barvě nebo jej natírat do tmavších, hnědých odstínů.
 • Hranaté tvary vytvarují místnost - ostré pravidelné pravoúhlé tvary jsou velmi typické znaky industriálního stylu. Hranatost dodává prostoru pravidelnost rovnoměrnost a hlavně technickosť. Nepravidelné abstraktní a kulaté tvary se snažíme udržet na minimu, aby se zachoval průmyslový duch v místnosti.

3. Dekorace a doplňky v industriálním stylu

Dekorace a doplňky dotvářejí místnost. Při volbě dekorací v industriálním stylu je třeba zohlednit barvu a materiál. Vybíráme tmavší doplňky, snažíme se sáhnout i po kovu. Kovové lustry, kovové lampy jsou skvělým příkladem.

Zní to možná divně, ale doplňky se snažíme dosáhnout efekt, abychom se cítili jako v továrně z 20. století s nádechem moderního ducha. A jelikož mícháme průmysl a domácnost do jednoho stylu, průmyslový styl bydlení se tomu i přizpůsobil. A doplňky budou skvělý způsob, jak toho docílit.

 • Na osvětlení se velmi hodí použít tzv. edisonovky. Svým vzhledem připomínají staré retro žárovky. Mají tlumené světlo velmi teplé barvy. Skvěle dotvářejí místnost. Na trhu je nabízejí obchody v různých druzích, takže o výběr máte postaráno.


Zdroj: www.homelectrical.com

 • Důležité jsou ostré hrany - aby vám opticky do prostoru ladily doplňky, máme i my v dílně DUBLEZ v nabídce výrobky, které se svým polygonové ostrými hranami skvěle hodí do industriálního interiéru.

Produkty z dílny DUBLEZ v industriálním stylu

Polygonální mapa Slovenska na zeď Polygonální mapa Slovenska na zeď
2
+ 9
Nástěnné mapy Slovenska na zeď
(0)
od 839 Kč
Dřevěný obraz na stěnu - Polygonální medvěd Dřevěný obraz na stěnu - Polygonální medvěd
1
+ 9
Dřevěné obrazy a dekorace - Lesní zvířata
(1)
od 629 Kč
Moderní dekorace do bytu - Ananas Moderní dekorace do bytu - Ananas
2
+ 9
Obrazy na zeď do kuchyně a jídelny
(1)
od 409 Kč

 • Zakomponování kůže nemusí být vůbec špatný nápad - kožená sedačka, případně kožené části nábytku dodají místnosti nádech luxusu, hnědá barva kůže zas vykompenzuje chladný kov.
 • Obrazy s důrazem na historii - velmi pěkně dotvoří industriální interiér staré retro černobílé fotografie, které vkládáme do větších černých rámů, aby měli fotografie kolem sebe bílý prostor. Do popředí jdou i obrazy, které zobrazují retro technickou dokumentaci různých typů patentů, technické výkresy, výstřižky z novin, staré plechové retro nápisy různých obchodních značek, staré americké poznávací značky z auta apod.

4. Zařizování jednotlivých místností v industriálním stylu bydlení

Hledáte inspiraci na jednotlivé místnosti v industriálním stylu bydlení? Připravili jsme si pro vás tlustou dávku inspirace. Pojďme se společně podívat, jak se zvládli popasovat designéři v různých koutech světa s industriálním stylem bydlení v interiérech.

4.1 Obývací pokoj v industriálním stylu

Přinášíme vám rozsáhlou galerii plnou inspirací, kde najdete různá provedení obývacího pokoje zařízeného ve stylu nebo s prvky industriálního stylu.


Zdroj: pufikhomes.com

Galerie obývacích pokojů v industriálním stylu bydlení:

+16

4.2 Ložnice v industrálním stylu


Zdroj: pufikhomes.com

Galerie ložnic v industriálním stylu bydlení:

+8

4.3 Kuchyně v industriálním stylu

Obecně platí, že kuchyně v industriálním stylu působí masivně a zároveň jednoduše. Její barvy ladíme do tmavších odstínů. Volíme buď dřevěné odstíny jako dub tabákový nebo dub Hamilton. Jako dekor pracovní desky se skvěle hodí imitace pohledového betonu nebo kovu. Kovové prvky jsou v kuchyni samozřejmostí. Chladničku volíme také s kovovým povrchem a necháme ji pěkně vyniknout.


Zdroj: pufikhomes.com

Galerie kuchyní v industriálním stylu bydlení:

+8

4.4 Jídelna v industriálním stylu


Zdroj: pufikhomes.com

Galerie jídelen v industriálním stylu bydlení:

4.5 Koupelna v industriálním stylu bydlení

Koupelnu volíme jednoduchou. Kovové prvky jako baterie, držáky nebo osvětlení volíme kovové a nejlépe v černé matné barvě. Převažují neutrální barvy obkladu jako šedá, bílá, černá.


Zdroj: pufikhomes.com

Galerie koupelen v industriálním stylu bydlení:

+11

Zdroje:

 • https://www.livingspaces.com/inspiration/ideas-advice/styles/what-is-industrial-style
 • https://www.decoraid.com/blog/interior-design-styles-definition/industrial-style
 • https://freshome.com/inspiration/the-defining-a-style-series-industrial-design/
 • http://www.home-designing.com/four-types-of-industrial-style-decor