MANDALA v hodnotě 399 Kč jako DÁREK.

Nakupte u nás alespoň za 500 Kč a získejte exkluzivní mandalu zdarma. Jen do vyprodání zásob.

Do konce zůstává - Zůstává - 2d:4h:53m:
Návrh a design moderního interiéru v skandinávském stylu bydlení
Bydlení

Návrh a design moderního interiéru v skandinávském stylu bydlení

Skandinávský styl bydlení zažívá v Česku obrovský Boom. Na každém rohu můžete slyšet o skandinávském nábytku. Pojďme se společně podívat, proč je tento trend u nás tak populární a co charakterizuje skandinávský design v interiéru ať už v kuchyni, ložnici nebo v obývacím pokoji.

V našem článku se dozvíte vše o skandinávském stylu bydlení:

Skandinávský styl bydlení obecně

Momentálně je skandinávský styl bydlení velmi populární. Jeho popularita začala narůstat od 50. let 20. století. Pojďme se společně zaměřit na jeho společné rysy, kterými když se budete řídit, sladíte dokonale váš interiér do tohoto stylu.

Modernost, jednoduchost, klid, minimalismus, jemné barvy, dřevo, uhlazenost, čistota, světlost, ticho, funkčnost, praktičnost - to jsou charakteristické znaky skandinávského stylu bydlení. Proč jsou právě tyto znaky tak důležité?

Charakteristické rysy skandinávského nábytku v interiéru jsme shrnuli do 10 praktických bodů:

 • V skandinávském stylu se nepoužívají celoplošné koberce - v tomto stylu koberce nikdy nebyly populární. Vždy se snažte zachovat a nechat vyniknout původní podlahu, která je ve většině případů dřevěná. Pokud již používáme koberce při zařizování domácnosti v takovém stylu, použijeme spíše maličké koberečky (nemusíme se bát použít jednoduché vzory) na podlahu nebo bílé kožešiny z ovčí kůže.

Zdroj: behance.net

 • Funkcionalita jde ruku v ruce s designem - přidaná hodnota nábytku a doplňků by neměla splňovat pouze estetickou funkci, ale i další přidanou hodnotu v podobě využitelnosti. Objekty by měly být také účelné a užitečné. Například kvalitní reproduktory jsou estetickým i funkčním bytovým doplňkem.
 • Používáme světlé barvy - skandinávské země vědí nejlépe, co je zažívat dlouhé noci a tmu, protože na severu jsou v zimě dny velmi krátké. Právě proto se snažili kompenzovat tmavé místnosti tím, že v nich použili světlé barvy. Můžete si tedy všimnout, že stěny ve skandinávském stylu bývají bílé. Celkový dojem z barev, které jsou použity při zařizování, je tak velmi jemný a světlý a nedochází k velkým barevným kontrastem v pokoji. To zaručí místnosti, aby byla prosvětlená i při malém světle.
 • Základem všeho je dřevo - a to hlavně syrové, opracované tak, aby vynikla jeho původní struktura. V každém směru skandinávského stylu si můžeme všimnout, že dřevo je základem všeho. Dřevěné podlahy, části dřevěných obkladů na stěnách, dřevěné části nábytku, dřevěné hračky, dřevěné bytové doplňky. Opět ale platí třetí pravidlo zachování světlých barev. Tedy i výběr dřeva je doprovázen výběrem světlejších druhů dřeva a také jejich povrchová úprava bývá jemná a dřevo není mořené do tmavých odstínů. A jelikož severské země jsou charakteristické jehličnatými dřevy, borovice a jedle jsou vhodní kandidáti. Z listnatých stromů je vhodný světlý materiál jako buk, bříza. Všechny tyto druhy dřeva jsou jemné a světlé. My v DUBLEZ jsme velkými fanoušky tohoto stylu, proto i mnoho našich výrobků krásně sladíte do místnosti, která bude zařízená v skandinávském duchu.

--> Tip na dekoraci na obrázku: Mandala ze dřeva - Kruh, zdroj: behance.net

 • Jednoduchost interiéru dýchá díky čistým liniím - pokud si všimneme a blíže se zadíváte na místnosti zařízené v tomto stylu, zjistíme, že prostor působí čistě, jemně, moderně, prosvětleně, s málo propracovanými detaily. Nesnažte se překombinovat prostor dekoracemi a vnořit do prostoru příliš mnoho detailů, které upoutají oči. Může to ztratit kouzlo, kterým je právě jednoduchost. Není zakázáno umístit něco na stěnu, je jen třeba dekorace neprekombinovať, aby nám prostor stále dýchal čistotou a čistými liniemi.

Dřevěné dekorace z dílny DUBLEZ ve skandinávském stylu:

Dřevěná dekorace do ložnice - Nekonečná láska Dřevěná dekorace do ložnice - Nekonečná láska
125
+ 9
Dřevěné obrazy do ložnice
(56)
od 599 Kč
Strom života ze dřeva - Rodina Strom života ze dřeva - Rodina
41
+ 9
Dřevěné stromy života na zeď
(10)
od 599 Kč
Levný doplněk do pokoje - Milé sovy Levný doplněk do pokoje - Milé sovy
29
+ 9
Levné bytové doplňky a dekorace
(14)
od 299 Kč

 • Nepořádek je vykompenzován velkým prostorem - každý z nás má určitý nepořádek na stole nebo nočním stolku. Jelikož prostor v skandinávském stylu není prekomponovaný zbytečnými dekoracemi a objekty navíc, menší nepořádek na stole nepůsobí až tak rušivě, protože celkový dojem z prostoru působí stále uhlazeně a útulně.
 • Minimalismus - díky dodržování minimalismu je prostor více provzdušněný, což mu dodává nádech čistoty a klidu. Hlavní myšlenkou je neprekombinovať mnoho objektů v místnosti a mít v místnosti méně věcí než u standardně zařízeném pokoji.

Zdroj: behance.net

 • Přirozené světlo jako základ prosvětlené místnosti - tenhle charakteristický rys je opět poznamenán dlouhými nocemi skandinávského poloostrova. Světlo je velmi vzácné, a v zimě je slunce velmi nízko i během dne, což snižuje celkovou viditelnost. Proto je možné v těchto zemích pozorovat velké prosvětlené okna, která do místností propouštějí co nejvíce přirozeného denního světla.

Zdroj: behance.net

 • Rostliny = designový doplněk ale i oživení místnosti - v mnoha skandinávských domovech lze pozorovat rostliny v květináči. Samozřejmě, květináče stále kombinujeme do skandinávského stylu. Tedy jemné, decentní s minimalistickým designem. Rostliny se také snažíme vybrat takové, které jsou designové, jednoduché a neprekombinované. Doporučujeme rostliny s velkými listy například Monstera, filodendron nebo fíkus.


--> Tip na dekoraci v obrázku: Dřevěný strom života na stěnu Binah, zdroj: behance.net

 • Útulný textil dodá prostoru teplo domova - není nic lepšího, než se během chladných skandinávských nocí zakrýt pod chundelatou, teplou přikrývku. Díky tomu působí ložnice mnohem pohodlnější na dotek. Postel může byt prokombinovaná větším množstvím polštáře a přikrývky, přičemž se snažíme použít stylové přikrývky či polštáře. Na přikrývkách ale nešetříme, protože jsou důležitou částí nejen po designové stránce, ale i po kvalitovej. Musíte se pod nimi přece cítit příjemně. Kromě útulné posteli se prostor stále snažíme ponechat provzdušněný, aby nepůsobil překombinovaně a přeplněně.
 • Velké množství obrazů na zdi - Je velmi typickým znakem skandinávského stylu a jen vyzdvihuje jeho útulnost. Obrazy jdou ruka v ruce s moderním uměním a minimalismem ať už volbou fotografie nebo rámečku. Fotografii necháme vyniknout bílým prostorem kolem ní a vložíme ji do jednoduchého rámečku, nejlépe černé nebo bílé barvy.


Zdroj: pufikhomes.com

Obývací pokoj zařízen v duchu skandinávskeho stylu

Designéři po celém světě zařizují obývací pokoje ve skandinávském stylu. Jaká pravidla doporučujeme dodržet, pokud i vás tento styl uchvátil, jsme shrnuli v šesti bodech.

 • 2 Barevná schémata na výběr - při výběru barev se snažíme nemixovať mnoho druhů barev:
  • Můžeme se rozhodnout pro standardní světlé skandinávské barvy, a to jsou bílá + bledošedá + libovolná tlumená barva s nádechem barvy (do zelené, modré, žluté a pod.).
  • Pokud chceme dodat místnosti více kontrastu, můžeme se rozhodnout jednu stěnu místnosti namalovat na tmavší šedou barvu. Dodáme tím pokoji dynamičnost.


Zdroj: behance.net

 • Lustry nahradí závěsná svítidla - v skandinávském stylu lustry nejsou populární, ale jejich plnou náhradu poskytují závěsné světla, mnohokrát na dlouhé šňůře (v závislosti na výšce stropu). Přinášejí jednoduchost do interiéru a pěkně prosvětlí celou místnost.

Zdroj: behance.net

 • Vysoké bílé lišty nad podlahou - jsou velmi charakteristické pro skandinávský zařízené obýváky. Dřevěné lišty natřené na bílou barvu pěkně lemují místnost. Bývají i 2 krát vyšší než standardní lišty, které se montují k plovoucím podlahám.
 • Nepřežeňte to s dekoracemi - obývací pokoj bývá místem, kde si chceme vystavit po poličkách všemožné dekorace, které jsme si zakoupili, byly nám darovány nebo jsme si je přinesli z dovolené. Kromě toho fotografie bývají velmi často ve velkém vystavovány právě v obývací místnosti. Při zařizování obývacího pokoje ve skandinávském stylu se snažíme použít co nejmenší množství dekorací, aby prostor působil čistě, prostorně a uhlazeně. Pokud si chcete vystavit fotografii na stěnu, učiňte tak, no nemusíte umístit na zeď celé album. A pokud se už rozhodnete pro fotku, doporučujeme ji vložit do jednoduchého dřevěného rámečku a nechat ji lemovat obrovskými bílými okraji.
 • Obývací stěny nahradí policová knihovna a malé kusy nábytku - velké obývací stěny, které překryjí většinou celou stěnu pokoje, mohou prostor opticky zmenšit, což narušuje prostornost skandinávských pokojů. Umístěte si knihovnu do rohu místnosti a provzdušníte tím místnost nebo zvolte malou komodu se zásuvkami opřenou o zeď. Velkým skříním se snažíme vyhnout.


Zdroj: behance.net

 • Textury dodají prostoru trendovost a modernost - malý kobereček pod konferenčním stolkem nemusí mít jen jednu barvu, ale můžete zakomponovat do místnosti i texturované koberce s jednoduchými vzory. Netýká se to jen koberců, ale například i přikrývek na pohovce.

Hledáte inspiraci pro skandinávský obývací pokoj? Přinášíme rozsáhlou galerii obývacích pokojů zařízených ve skandinávském stylu bydlení:

+8

Typická kuchyně ve skandinávském designu

Kuchyně je pro Skandinávce ta nejpraktičtější místnost v domácnosti. Věnuje se jí proto velká pozornost, aby splnila nejen svůj příjemný vzhled, ale i praktičnost a funkčnost. Díky našim tipům a radám bude zařizování kuchyně v tomto stylu pro vás mnohem jednodušší.

 • Opět je důležitá barevné schéma - Skandinávci milují bílou barvu, ale nebojí se vštípit pár barevných prvků do místnosti. Zvažte svou základní barevnou paletu a zvolte neutrální nebo tlumené odstíny (bílá, holubicovo-šedá, vybledlá modrá, mechově-zelená). Můžete přidat i jasné barvy, ale ve velmi malém množství. Dokonce je možné použít i černou barvu kuchyňské linky. Tehdy ale doporučujeme zvolit bílé stěny a i bílou podlahu.

Zdroj: behance.net

 • Minimalismus platí i při výběru barevné palety - při výběru barev se soustředíme na světlé barvy, protože kuchyň by měla být prosvětlená místnost vaší domácnosti, abychom si viděli do jídla a měli pořádně přirozené světlo, když vaříme. Severské země to vědí nejvíce, protože v zimním období nejsou dny velmi dlouhé ani světlé a jsou velmi krátké. Při výběru barevné palety se zaměřujeme na světlé odstíny - bílá, a světlé odstíny modré, žluté + krémová barva, případně světle zelená s kombinací se světlou šedou a bílou.
 • Funkčnost a praktičnost nabírají důležitý význam - funkčnost je důležitý prvek skandinávské kuchyně. Přestože dřevo je charakteristický materiál při skandinávském stylu, při výběru pracovní desky bychom měli dbát na to, aby použité dřevo bylo pevné a odolné. Pokud při povrchové úpravě nechcete použít masivní dřevo, jako vhodná alternativa jsou laminované desky s dýhou na povrchu, které dodávají kuchyni stejný efekt jako masivní dřevo.
 • Detaily v kuchyni jsou lemovány dřevem - dřevo dodá prostoru nádech přírody a tepla. Dbáme na přírodní opracování dřeva, aby vynikla jeho původní barva a struktura. Pro kuchyň dřevo použije hlavně jako dřevěnou podlahu nebo jako dřevěnou pracovní desku kuchyňské linky.


Zdroj: behance.net

 • Promyšlené úložné prostory - asi se všichni shodneme, že nejpraktičtější místností v domácnosti je kuchyň. Vyhrát se s každým prostorem do posledního centimetru a zároveň ponechat jednoduchost a čisté linie. Praktičnost a užitečnost kuchyně je proto základním rysem skandinávského bydlení. Proto by úložné prostory měly být promyšlené a využity do posledního místa. Takto všechny potřebné kuchyňské předměty budou schované ve skříních a kuchyň bude působit čistými liniemi. Úložné prostory víme maximalizovat využitím rohů kuchyně, vyššími horními policemi nebo několika policemi ve skříních.
 • Namísto lustru závěsné světla nad jídelním stolem - nad jídelním stolem nebo ve středu místnosti umístěte jednoduché závěsné světlo, většinou bílé barvy. Mnohokrát je světlo zavěšené níže na kabelu, aby byl blíže ke stolu. Tak lépe osvětlí stůl, když budete za ním jíst.


Zdroj: behance.net

Kuchyně ve skandinávském stylu jsou obzvláště polupární. Pokud plánujete ve vaší domácnosti skandinávskou kuchyň, přinášíme výběr kuchyní a jídelen v tomto stylu. Inspirace přece nikdy není dost!

Kuchyňa v škandinávskom štýle bývania +9

Zásady při zařizování ložnice v skandinávském stylu

Ložnice v pojetí skandinávského stylu by měla být to nejpohodlnější místo v domácnosti. Abychom vám pomohli vytvořit útulnou a moderní ložnici v tomto stylu, shrnuli jsme nejdůležitější body, které byste při zařizování měli dodržet.

 • Jemné neprekombinované barvy - tak jak je to obecně při skandinávském stylu známé, i při ložnici se snažíme zvolit světlé barvy. Počet barev a odstínů se snažíme udržet na minimální úrovni a nekombinovat více než 2 druhy barev. Při výběru barev je možné zvolit dvě cesty. Je už jen na vás, která varianta si zvolíte. Každý má své kouzlo.
  • Hluboký tmavý odstín s nádechem luxusu - můžete se rozhodnout jednu stěnu pokoje namalovat na tmavou barvu nebo pro zvýšení kontrastu barev v místnosti použít tmavou textilii na posteli v podobě tmavých polštářů a přikrývky. Tento typ variantu skandinávské ložnice je poměrně kontrastní.

--> Tip na dekoraci na obrázku: Dřevěný obraz - ženské akty, zdroj: behance.net

 • Světlý a bílý odstín - Druhou variantou při zařizování ložnice je použít světlé bílé odstíny, které se kombinují s jemnými odstíny šedé a dřeva, aby v místnosti vznikl mírný barevný kontrast
 • Výběr vhodných materiálů - skandinávské ložnice jsou charakteristické pokrčenými plachtami a přikrývkami a hromadou polštářů na posteli. Nesmíme zapomínat na dřevěné prvky v celé místnosti, ať už to je podlaha, dřevěný rám obrazu, kus nábytku nebo dekorace. Dřevo je teplý materiál a dodává místnosti teplo. Proto je důležité ho zakomponovat do ložnice, aby místnost působila útulně a teplo.


Zdroj: behance.net

 • Dekorace = Estetika a účel v jednom - ve většině případů ve skandinávském designu splňují dekorace kromě estetické funkce i zde praktickou, tedy se dají na něco využít. Proto se snažíme každý kus dekorace poctivě vybrat. A jaké dekorace je vhodné umístit do ložnice?
  • Rostliny - jedná se o přírodní prvky v místnosti, které by neměly chybět v žádné skandinávské pokoji. Rostliny ve velkých vázách bývají umístěny v rohu místnosti. A jelikož se skandinávský styl řídí pravidlem, kde každá dekorace by měla splňovat i pragmatický účel, rostliny v tomto případě čistí vzduch. Květináče a vázy se snažíme udržet v jednoduchém stylu.

Tip na dekoraci ve skandinávském stylu s motivem rostlin od DUBLEZ:

Dřevěné nálepky na zeď - Tanec květin Dřevěné nálepky na zeď - Tanec květin
39
+ 9
Dřevěné nálepky a samolepky na zeď
(9)
od 689 Kč
Lepicí květinová dekorace do bytu Lepicí květinová dekorace do bytu
43
+ 9
Dřevěné nálepky a samolepky na zeď
(22)
od 449 Kč
Dřevěný obraz stromů - Bříza Dřevěný obraz stromů - Bříza
12
+ 9
Dřevěné obrazy na zeď do obýváku
(0)
od 1 039 Kč

 • Textilní dekorace - můžeme je také nazvat dekoracemi, které splňují i ​​praktický účel. Ať už jsou to měkoučké koberce příjemné na dotek, hrubé robustní pletené přikrývky, načechrané polštáře nebo hrubé závěsy na oknech, které udrží teplo v místnosti. Všechny tyto elementy dodají vaší ložnici nádech tepla a domova a kromě toho budou i dobře vypadat.


Zdroj: behance.net

 • Umění - říká se, že výjimky potvrzují pravidla. To platí i v tomto případě, kde umělecké prvky jako jediné nesplňují pragmatický účel a jsou jen poľahodením pro oko. Pro skandinávský styl jsou charakteristické černobílé vytištěné fotografie, které jsou ještě lemovány velkým bílým prázdným prostorem a následně zarámované do dřevěného jednoduchého rámečku. Dokonce se nemusíme nechat velké kusy obrazů položené na zemi nebo parapetní desce. Při skandinávském stylu je to běžná praxe, se kterou se můžeme setkat.

Zdroj: nonagon.style

 • Vhodný skandinávský nábytek do ložnice - styl nábytku bývá minimalistický a jednoduchý. Tvary jsou velmi jednoduché, textura nábytku je buď čistá barva (povětšinou bílá) nebo jemné bledé dřevo. Pro tento styl zařizování jsou charakteristické menší komody, ve kterých je umístěno oblečení. Zde nastává odlišnost, že se skandinávský styl distancuje od obrovských vestavěných skříní. My ale víme, že vestavěné skříně jsou velmi populární, proto pokud se rozhodnete pro vestavěnou skříň, zachovejte při ní jednoduchost. Případně je úložné prostory vyřešit vestavěným šatníkem, který bude jako mini samostatný pokoj s vchodem z ložnice jak je možné vidět na ilustračním obrázku.

Zdroj: behance.net

Pro další fotografie ložnic ve skandinávském stylu bydlení doporučujeme prohlédnout naši galerii:

+3

Produkty DUBLEZ zobrazené v článku:

Mandala ze dřeva na stěnu - Kruh Mandala ze dřeva na stěnu - Kruh
11
+ 8
Kruhové mandaly
(6)
od 659 Kč
Dřevěný strom života na stěnu - Binah Dřevěný strom života na stěnu - Binah
26
+ 9
Dřevěné stromy života na zeď
(15)
od 389 Kč
Dřevěný obraz na stěnu - Ženské akty Dřevěný obraz na stěnu - Ženské akty
6
Dřevěné obrazy do ložnice
(0)
od 699 Kč

Zdroje:

 • https://www.contemporist.com/10-common-features-of-scandinavian-interior-design/
 • https://www.contemporist.com/4-essentials-you-need-to-create-a-scandinavian-bedroom/
 • https://nimvo.com/the-key-characteristics-of-a-scandinavian-kitchen/
 • https://www.grundig.com/ktchnmag/blog/key-features-of-scandinavian-kitchen-style/
 • https://donpedrobrooklyn.com/scandinavian-living-room/
 • https://www.behance.net/