MANDALA v hodnotě 399 Kč jako DÁREK.

Nakupte u nás alespoň za 500 Kč a získejte exkluzivní mandalu zdarma. Jen do vyprodání zásob.

Do konce zůstává - Zůstává - 17h:47m:
Pohádkové Vánoce díky moderním dekoracím
Zajímavosti

Pohádkové Vánoce díky moderním dekoracím

Vánoce. Spousta lidí se při tomto slově pousměje a představí si voňavé mandarinky, hodně jídla, nicnedělání či sledování otřepaných pohádek a filmů. Ano, těch filmů, které nám musí znít, i když jen jako podklad při zdobení vánočního stromku.

Obecně je známo, že na světě existují jen dva typy lidí – lidé s citem pro dekorace, kteří se zamýšlejí nad sladěním vánočních doplňků již koncem srpna a pak je zde druhá skupina, která vytáhne ze sklepa starou krabici s nápisem „vánoční“ a jen opráší staré koule, řetězy a spokojeně přežije vánoční svátky bez újmy na peněžence. Společně se proto podíváme na současné trendy ve vánočních dekoracích a možná přijdeme na skryté designérské vlohy, které dřímou v každém z nás.

V tomto článku se dočtete:

Adventní dekorace do domu

Příprava na vánoční svátky začíná zapalováním čtyř svíček na adventním věnci, který někteří lidé ani nezapalují, aby nemuseli příští rok kupovat nový. Nezahltit byt „zbytečnostmi“ je v této době velmi moderní a trendy, ale na druhé straně, věneček nelze opatrovat navěky. Na internetu najdeme spoustu vtipných nápadů na „zapálení čtyř svíček“ – například zapalování hořáků na sporáku nebo velmi ekologické řešení – dekorace z nevyužitých kahanců, které nám zůstaly po nedávných „Dušičkách“.

Momentálně je v obchodech velmi pestrý výběr nejrůznějších adventních dekorací, ale dlouhá desetiletí stále vedou klasické kulaté věnce se čtyřmi svíčkami. Liší se však zejména rozložením svíček, velikostí či druhem použitého materiálu. Své prvenství si stále drží živá chvojí, která navozuje tu správnou vánoční atmosféru a lidé nedají na tuto klasiku dopustit. Jedinou nevýhodou je však „jednosezónní využití“ a jistá míra nepořádku, která však k živým materiálům patří.

Adventní kalendář se 4 svíčkami
Zdroj: pixabay.com

Jak jednoduše vyrobit adventní věnec na stůl

Vyrobení handmade adventního věnce není náročná záležitost a bude k němu zapotřebí jen jistá dávka citu pro detail a vše ostatní lze sehnat v obchodech. Pro rychlejší verzi adventního věnce lze využít také trik s dekorační miskou, kde umístíme čtyři svíčky a kolem nich doladíme vánoční dekorace podle našeho vkusu. Může jít například o nevyužité vánoční koule, šišky či pečené perníčky.

Adventní kalendář se 4 svíčkami ve skleněné misceZdroj: pixabay.com

Adventní kalendář jako (ne)tradiční vánoční dekorace

K adventním dekoracím jednoznačně patří i adventní kalendář, který nám den po dni oznamuje, že Štědrý den se blíží. Nemyslíme tím čokoládový kalendář pro děti, ale různé variace dekorativních kalendářů – dřevěné, látkové či ve formě pečených perníků, které si ozdobíme čísly. Kreativitě a představivosti se meze nekladou a podobný adventní kalendář si umíme vytvořit i sami doma.

Kreativně můžeme využít i staré ponožky s vánočním motivem, které můžeme naplnit dobrotami a navěšet je pomocí kolíčků na lanko. Potom už je to jen na naší kreativitě, kde dekoraci umístíme – nejčastěji se však využívá prostor u krbu nebo na prázdné stěně.

Jak ozdobit vánoční stromeček

Zdobení vánočního stromku, poslech vánočních koled a přitom degustace napečených vánočních koláčků je nejkrásnější aktivita, kterou může rodina spolu během Vánoc dělat. Samozřejmě, pokud si odmyslíme hádky ohledně umístění, množství či barvy použitých vánočních ozdob. Samozřejmě, že každý máme jiné představy o „dokonalém“ vánočním stromku, ale z tradic vyplývá, že o vzhledu stromku rozhoduje vždy máma. Historie tohoto faktu začíná v mém dětství, kdy mě moje máma nechala poprvé ozdobit vánoční stromeček a ráno jsem ho našla přezdobený úplně jinak. Tehdy jsem pochopila, že pokud bude vánoční stromek v domě mé mámy, ozdobí si ho podle sebe. Vždy.

Ozdobený vánoční stromek v kochlíkuZdroj: unsplash.com

Postup při zdobení vánočního stromku není jednotný – někteří začínají světýlky, jiní nejprve začnou řetězy či mašličkami. Ve většině případů však lidé nemají promyšlenou „strategii“ a začíná se vánočními koulemi, dokud se nedostaneme na dno krabice a nezjistíme, že nám počet nevystačí na celý stromek. A začíná druhá fáze – zdobení vánočního stromku jen z jedné strany, samozřejmě platí to jen v případě, že stromek máme umístěný u zdi.

Doporučuje se proto zvolit ke zdobení jistou posloupnost – začněte zdobit spirálovitě nebo šachovnicově, aby vánoční dekorace dostaly rovnoměrné rozmístění a aby žádná větvička nezůstala „na ocet“. Pravidlem však není ani zbytečné přezdobování a i u vánočního stromku platí zlaté pravidlo - „méně je někdy více“. Nejde o to, ukázat všechny vánoční koule, které máme doma, ale pokud jde o vkus jednotlivce, „proti gustu žádný dišputát“.

Po vyčerpání přísloví k této tematice se podíváme na vánoční doplňky, které můžeme využít k ozdobení vánočního stromku.

Dřevěná vánoční koule a stromek s vlastním textem

Koupit vánoční koule s vlastním jménem:

Vánoční koule s vlastním jménem Vánoční koule s vlastním jménem
+ 4
Vánoční koule se jménem
(0)
149 Kč
Vánoční koule se jménem
+ 4
Vánoční koule se jménem
(0)
149 Kč
Vánoční koule na stromeček se jménem Vánoční koule na stromeček se jménem
+ 4
Vánoční koule se jménem
(1)
149 Kč
Dřevěná vánoční koule se jménem Dřevěná vánoční koule se jménem
3
+ 4
Vánoční koule se jménem
(1)
149 Kč

Nejnovějším trendem jsou vánoční koule se jménem, které jsou dostupné také ve zlaté barvě. 

Většina domácností volí při zdobení klasickou rovnici – pokud mám vymalovaný obývací pokoj zeleně, nemůžu dát modré ozdoby. Každý člověk má v sobě jistou dávku reflexe a dokonce i muži, kteří mají problém s rozeznáním lososové a růžové, umí objektivně zhodnotit, jaká barva je pro vánoční stromek vhodná.

Ozdobený vánoční stromek spolu s dárky
Zdroj: pixabay.com

Mezi stálice barev jednoznačně vedou zlatá a stříbrná, která se každý rok vyměňují v žebříčku oblíbenosti. Lidé neradi experimentují, a proto tyto dvě barvy nikdy nic nezkazí. Vždyť vše, co se třpytí a odráží světlo, je o Vánocích přípustné. Pokud chceme držet krok s dobou, měli bychom vyzkoušet i takové variace, které nejsou v našich končinách běžné – například sladit sněhobílý vánoční stromeček s bílými ozdobami. Nemusí to být nuda, stačí se zaměřit na detaily. Správně sladěné jemné doplňky mohou zcela změnit i celkový dojem ze „všedního obývacího pokoje“. Barevným trendem pro letošní rok jsou jednoznačně jemné pastelové barvy, jako například starorůžová, tyrkysová či béžová. Přidáním pár vánočních koulí v této barvě na bílý stromek, který je dozdoben například peřím a jemnými světýlky s chladnějším bílým světlem, docílíme moderně vypadající, a přece rozkošný stromek.

Pár let zpět k nám přišel ekologický trend s různými látkovými hračkami a dřevěnými dekoracemi na vánoční stromeček. V této době si můžeme na stromeček zavěsit, co jen chceme. Ať už jde o klasiku – perníčky, tradiční dřevěné louskáčky, andílky, případně do něj zakomponovat umělé vánoční růže či velké mašle jedné barvy, které efektivně zaplní větší plochu stromku.

Tradiční dřevěné vánoční ozdoby na stromeček

Koupit tradiční dřevěné ozdoby

Vánoční koule Betlém - Set (4ks) Vánoční koule Betlém - Set (4ks)
+ 4
Vánoční koule na stromeček
(0)
159 Kč
Velká vánoční koule - Pastýř Velká vánoční koule - Pastýř
+ 4
Vánoční koule na stromeček
(0)
39 Kč
Vánoční koule - Tři králové Vánoční koule - Tři králové
1
+ 4
Vánoční koule na stromeček
(0)
39 Kč
Vánoční koule - Betlém Vánoční koule - Betlém
+ 4
Vánoční koule na stromeček
(0)
39 Kč
Koule na stromeček - Vánoční Betlém Koule na stromeček - Vánoční Betlém
+ 4
Vánoční koule na stromeček
(0)
39 Kč
Vánoční koule na stromeček - Svatá rodina Vánoční koule na stromeček - Svatá rodina
2
+ 4
Vánoční koule na stromeček
(0)
od 29 Kč

Další „klasikou“ ve zdobení je jednoznačně kombinace červené a jiných barev, především zlaté či zelené. Zeleno-červené spojení trochu zavání inspirací ze západu, ale to nic nemění na faktu, že každá domácnost už minimálně jednou zdobila stromek do těchto barev.

Netradiční vánoční stromek

Mezi žhavé novinky ohledně umístění vánočního stromku patří minimalismus. V této době chce každý člověk v první řadě ušetřit. Nejen peníze, ale zejména čas a místo. Proto je moderní si stromek například nalepit, přibít nebo zavěsit na zeď.

Minimalistický dřevěný vánoční stromek zavěšený na zdi
Zdroj: https://thegreenhubonline.com/2018/12/11/easy-eco-friendly-diy-christmas-tree/

V obchodech lze nalézt i něco jako věšáky ve tvaru vánočního stromku, na který si můžete rychle navěšet potřebné množství vánočních ozdob, nebo lze koupit už i holografické stromky, které nám na zeď přenesou obraz vánočního stromku. Ano, není to ono, nicméně technologie jsou v této době o pár kroků dopředu před lidským chápáním.

Handmade vánoční dekorace

Pokud patříte mezi trpělivé lidi, kteří ovládají alespoň základy ručních prací, tato část je věnována vám. Pokud máte doma základní věci k přípravě vánočních dekorací, dokáže vám to ušetřit pár korun, které můžete utratit třeba na dárky. Nekonečný příběh. Chcete-li ušetřit úplně, můžete věnovat takový domácí výrobek členovi rodiny a následně jej využít někde v bytě. Samozřejmě, doporučuje se vynechat z tohoto obdarování malé děti, jelikož by se nemusela dostavit žádoucí reakce.

Dřevěná jmenovka na vánoční dárek

Koupit jmenovky na dárek

Jmenovky na dárek
(0)
29 Kč
Jmenovky na dárek
(0)
29 Kč
Jmenovky na dárek
(0)
29 Kč

Vlastnoruční výroba vánočního věnce

K výrobě vánočního věnečku, který si můžeme umístit na dveře či na stůl, budeme potřebovat pouze:

  • pár nevyužitých vánočních koulí
  • chvojí
  • tavicí pistol
  • polystyrenový kruh

Koule můžeme podle potřeby rozpůlit nebo je i barevně kombinovat. Netrvá to více než 15 minut, kruh oblepíme chvojím, následně dekorujeme koule a hotový výrobek je na světě. Můžeme použít i různé zlaté, bílé či barevné spreje a kraje chvojí lehce nastříkat. Výsledný efekt je úžasný.

Ručně vyrobený vánoční věnec
Zdroj: pixabay.com

Jak vyrobit mašli na vánoční stromeček

Výroba handmade mašlí je trošku obtížnější záležitost, zejména pro lidi s nízkým prahem trpělivosti, takže se doporučuje to, co při všech činnostech. Zkoušet, zkoušet a zkoušet, dokud se to nestane takovou přirozenou činností, jako skládání trička. První mašle budou trošku nepovedené, ale i ty se dají využít – například ji můžeme někomu věnovat nalepenou na dárku, který si najde pod vánočním stromečkem. Nemusí vědět, že je to druhotřídní odpad, který měl skončit v koši a vám bylo líto utracené látky. Chceme-li však ušetřit čas a nervy, můžeme vytvořit na stromku obyčejné mašličky, jaké děláme na botách a využít k tomu můžeme různé látky s vánočním motivem.

Vánoční mašle na stromečku
Zdroj: pexels.com

Pokud si ale přejeme promyšlenější mašle, doporučujeme se držet návodu na videu:

Kreativní vánoční koule a ozdoby nejen pro děti

Bezpečné a tvůrčí vánoční koule lze snadno a rychle vyrobit díky dřevěným výřezům a fixům. Taková zábava je vhodná pro děti i dospělé. Dřevěné výřezy na vánoční ozdoby jsou levná záležitost a dětem při nich nehrozí žádné riziko – máte jistotu, že se nerozbijí. Byla by škoda nevyužít kreativitu dětí k takovému netradičnímu zdobení a navíc, veškerý čas strávený v předvánočním období se svými ratolestmi se počítá! Ideální prostředí pro zjištění vysněného dárku, který by si rádi našly pod stromečkem.

Dřevěné ozdoby na stromeček v podobě šablon, které lze malovat
Tip na zábavu pro celou rodinu: Dřevěné výřezy a šablony

Koupit dřevěné výřezy pro domalování

Ozdoby na malování
(0)
19 Kč
Ozdoby na malování
(0)
19 Kč

Dospělí mohou takové dřevěné ozdoby zkrášlit ubrouskovou metodou, stále jsou to velmi moderní a vkusné doplňky na stromeček.

S dětmi se výborně dělají i tzv. „fejkové perníčky“, které jsou velmi jednoduché na přípravu a můžete se při nich i kreativně vyřádit.

Ingredience: hnědý pěnový papír (koupíte jej v běžném papírnictví), bílá barva (může být na textil) a tenký štětec. Pokud si chcete postup ještě zjednodušit, můžete použít i bílý fix na textil. Na hnědý papír si předkreslíte různé tvary, doporučuji použít formičky, které používáte při pečení. Předkreslené tvary si vystřihneme a začneme na ně kreslit. Kreslíme podle fantazie – já například upřednostňuji takové zdobení, protože u perníčků ztrácím nervy při roztékající se polevě a podobných incidentech. Konečný výrobek necháme zaschnout a propíchneme tradičním háčkem. Na stromku tyto „perníčky“ vypadají jako pravé a jako bonus – jsou dokonale ozdobené.

Perníkové vánoční ozdoby na stromeček

Tradiční Vánoce

Každý alespoň jednou v životě zažil atmosféru tradičních Vánoc, například u prarodičů. Atmosféra Vánoc na vesnici je magická, i když pro dnešní mládež možná nepochopitelná. Stromeček visí ze stropu, je ozdoben střídmě (většinou tam najdeme slaměné ozdoby či sušené ovoce), na stole jsou základní věci jako talíře, nějaká ta kapří šupinka, překrojené jablíčko a mnoho dobrot, které někteří ani nemají šanci znát. Typické pro stolování jsou tradiční vánoční salát, smažené podkovičky z kapra, tři druhy polévek a po vydatné večeři se svorně kráčí do místního kostela. Současně populárního lososa s fit salátem z bílého jogurtu zde hledat asi marně a nepochodíte ani s americkými koledami. Takové Vánoce mají jednu velkou přednost – u stolu, v kruhu své rodiny se člověk zaměřuje na duchovní hodnoty než na ty materiální. Nejde zde o množství dárků, které budou pod stromečkem (i když v tomto případě by to bylo docela náročné, jelikož stromky visí ze stropu).

Tradiční vánoční ozdoby na stromeček - jablíčko, louskáček a andělKoupit tradiční dřevěné ozdoby

Vánoční dekorace - Anděl Vánoční dekorace - Anděl
2
+ 4
Ozdoby na stromek
(1)
od 29 Kč
Tradiční vánoční postavička - Louskáček Tradiční vánoční postavička - Louskáček
1
+ 4

Když se posuneme o pár let, moderní retro styl vládl v každé domácnosti. Moje babička měla vždy jeden malý stromek v obýváku na skříňce, který byl ozdoben různými barevnými salonkami. Spirálovitě se přes živou chvoj táhl vánoční řetěz a tehdy platilo pravidlo, že čím více barev, tím byl stromek modernější. Na konci větviček nesměly chybět umělé svíčky nebo prskavky, které čas od času chytly a tehdy celá rodina svorně hasila drobný požár.

Přírodní Vánoce = moderní Vánoce

Svět momentálně rozebírá dotazy ohledně ekologie a velmi populární dekorace, které budou letos trendy jsou hlavně přírodní, neopracované materiály – šišky, větvičky či různé slaměné nebo dřevěné ozdoby. Dalo by se říci, že se vracíme v čase a bereme si inspirace z tradičních vánočních dekorací, ze kterých nezůstává téměř žádný odpad, případně je rychle rozložitelný.

Co se týče dekorací na stůl, letos budou v kurzu látkové či dřevěné podnosy, do misky můžete „naházet“ šišky, zbytky barevných koulí, které se už nevešly na vánoční stromeček a bude to působit velmi moderně. Ideální atmosféru Vánoc lze navodit dřevěným Betlémem, nebo malou vánoční vesničkou, kterou můžete rozložit na parapetu okna nebo na stůl.

Moderní vánoční stromeček bude charakteristický zejména minimalismem. Tento pojem nás bude pravděpodobně doprovázet ve všech oblastech našeho života, abychom alespoň malými gesty odlehčili naši planetu od zahlcení odpady. Vánoční stromek bude dominantou zejména pro svou barvu – stále jsou moderní bílé stromky a doplňky jsou k němu vybírány citlivě a vkusně.

Vánoční výzdoba exteriéru a interiéru

Ne každá domácnost musí vypadat jako z amerických filmů – na střeše Santa, z okna na žebříku Santa, na dvoře svítící sáně se zapřáhnutými soby nebo 569 km světélek na domě. Moderní je působit minimalisticky, pompéznost bychom si měli šetřit.

Aktuálně stačí na dveře pověsit jednoduchý vánoční věneček, který si umíme vyrobit, ale dá se koupit hodně druhů, které ulahodí různým vkusům.

Dřevěná vánoční hvězda - Dekorace

Koupit dřevěný betlém

Dřevěný Betlém ve tvaru hvězdy Dřevěný Betlém ve tvaru hvězdy
3
+ 4
Dřevěné dekorace na dveře
(1)
229 Kč
Dřevěný Betlém pod stromeček Dřevěný Betlém pod stromeček
+ 4
Vánoční dekorace
(0)
399 Kč

Při zdobení exteriéru se můžeme odvázat, ale ve většině případů se nám namísto pochvaly dostane jen pomluvy od závistivých sousedů. Méně je někdy více, a to platí i u vánočních dekoracích. Pokud neumíte utišit vaše „kýčovité“ já (v tomto případě kýč není nadávka), zkuste váš počet vždy vydělit dvěma. Chcete-li dát kolem vašeho domu čtyři Santa Clausy, dejte letos pro změnu jen dva. Namísto deseti nastříkaných vloček na okno, dejte jen pět. Oceníte to zejména při mytí. A nemusíte se vůbec bát, že by vás sousedé pomlouvali, že letos na dekorace nemáte peníze. Vy jste vlastně jen moderní.

Interiér se řídí stejným pravidlem – nemusíte vystavit všechny dekorace, které jste si během let nasbírali. Úplně postačí svícen na parapetu, adventní kalendář z punčoch pověsit na viditelné místo, do rohu pokoje decentně ozdobený vánoční stromeček, na stůl ikebanu nebo vánoční růže a vánoční obývací pokoj je hotov.

Dřevěný vánoční věnec na dveře

Koupit dřevěné vánoční věnce

Dřevěný jelen v kouli na dveře Dřevěný jelen v kouli na dveře
2
+ 4
Dřevěné dekorace na dveře
(0)
249 Kč

Takže zlatým pravidlem letošních Vánoc bude zejména minimalismus a ekologie. To však neznamená, že máte sedět v prázdném pokoji s jednou větvičkou chvojí. Zkuste vsadit na vkusnost a zejména berte na vědomí skutečnost, že koupíte-li si nadčasový kousek, můžete jej s malými obměnami využívat delší dobu. Vezmete-li si alespoň pár rad k srdci, budete se moci soustředit na šťastné chvíle s vaší rodinou, aniž by vás strašily vánoční noční můry už v srpnu.

Šťastné a veselé Vánoce v kruhu rodiny vám přeje DUBLEZ.