Znamení zvěrokruhu - Charakteristika a jejich znaky
Astrologie

Znamení zvěrokruhu - Charakteristika a jejich znaky

Někteří z nás věří ve znamení zvěrokruhu více, jiní méně. Pravdou však zůstává, že vlastnosti, které jsou pro ně charakteristické, vystihují téměř každého.

V následujícím článku se dočtete:

 1. Co jsou znamení
 2. Druhy znamení
 3. Ascendent
 4. Historie znamení
 5. Charakteristika znamení

1. Co jsou znamení zvěrokruhu

Zvěrokruh, zvířatník či také zodiak, je pomyslný pás na obloze, který se táhne vedle rotační osy Země. Astrologové jej před 4000 lety rozdělili na 12 stejných obdélníkových dílů, které měly délku 30 stupňů. Pojmenovali je - zvířátková znamení. Znamení dostala název podle dvanácti ze třinácti souhvězdí, se kterými se kdysi částečně překrývali. V tomto pomyslném pásu se při našem pohledu pohybují všechny (pro nás známé) planety sluneční soustavy. Patří sem i později objevené planety Uran a Neptun, ale také trpasličí planeta Pluto, která se může na obloze objevit i na jiném místě.

Jednotlivá znamení zvěrokruhu, která odpovídají určitému datu a času, jsou odvozena od polohy Slunce v přesné datum a čas. Začátkem prvního znamení je jarní bod a tím je znamení Beran. V důsledku pohybu zemské osy se znamení posunula od zvířetníkových souhvězdí zhruba o jedno. Aktuálně je v souhvězdí Ryb a přibližně za 100 let se ocitne v souhvězdí Vodnáře.

Zvířatník zvěrokruhu - ilustrace. Zdroj: Freepik.com

2. Druhy znamení zvěrokruhu

Tropický, který tvoří 12 znamení zvěrokruhu od jarního bodu, který otevírá znamení Beran. Do tohoto zvěrokruhu patří znamení jako: Beran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Vodnář a v neposlední řadě i Ryby. Ve starověkém Řecku se všechna zmiňovaná znamení částečně překrývala se stejně-znějícími souhvězdími.


Tip na inspiraci - Set dřevěných podsklepení pod sklenici ve znameních zvěrokruhu

Siderický tvoří 12 souhvězdí, které mají totéž pojmenování, jakož i znamení zvěrokruhu. V důsledku precese-rotace zemské osy se posune o jedno souhvězdí přibližně za 2150 let. Do prvotní polohy se vrátí asi za 25 800 let.

Znamení zvěrokruhu se také dělí podle polarity a rozdělit je můžeme na mužské a ženské nebo na zemské, vodní, vzdušné či ohnivé. Dále se dělí podle kvalit na základní, pevná a pohyblivá. Po kombinaci jednotlivých znamení vznikají konkrétní znamení tak, jak je známe. V jednotlivých znameních má svůj domov také číslo 7, které pochází ze starší tradice a číslo 10, které se využívá v moderní astrologii planet.

Rozdělení znamení podle mužských / ženských energií:

Ženské znamení Mužská znamení
Býk Beran
Rak Blíženci
Panna Lev
Štír Váhy
Kozoroh Střelec
Ryby Vodnář


Rozdělení znamení podle živlů:

Země Voda Vzduch Oheň
Býk Rak Váhy Lev
Panna Ryby Vodnář Beran
Kozoroh Štír Blíženec Střelec


Na základě rozdělení znamení a také toho, která z planet převládá, lze logicky určit, jakými vlastnostmi budou jednotlivá znamení oplývat. V astronomických předpovědích či horoskopech jsou podstatné zejména tři prvky, které odkazují na povahu nositele horoskopu, kterým je ascendent, neboli vycházející znamení, Slunce a Měsíc. Zmíněné prvky se mohou nacházet i v ostatních znameních zvěrokruhu. Proto se nám může občas zdát, že je nám blízký popis i z jiného znamení zvěrokruhu.


Zdroj: pinterest.com

3. Co je ascendent?

Ascendent je v běžné řeči to, jak nás vnímají ostatní lidé, když například vejdeme do místnosti. Je to naše vyzařování, charisma a „počáteční první dojem“. Jde o znamení, které v momentě našeho příchodu na svět „vycházelo na obzor“.

V astrologii hraje ascendent velmi podstatnou roli, protože se mu také říká „ maska ​​na veřejnosti “. Zatímco Sluneční znamení je to, jakými jsme v naší podstatě, ascendent je naše „maska“.


Znamení zvěrokruhu - ilustrace. Zdroj: Freepik.com

Chceme-li si vypočítat vycházející znamení, je třeba vědět přesný čas a místo narození. Dokonce i menší odchylky mohou zapříčinit nesprávně určený ascendent. Ascendent si můžeme promítnout i v jednoduchém příkladu. Známe-li někoho, kdo je ve znamení lva a máme o něm představu, že musí být nebojácný a sebevědomý, nemusí to tak ve skutečnosti být. Klidně může být citlivý, stydlivý či introvertní typ. Odpověď se skrývá v ascendentu. Znamená to, že pokud jste narozeni ve znamení Lva a ascendent máte, například v Rybách, jste Lvem, ve svém nitru. Máte vlastnosti Lva, máte sklon například k nemocem, které má toto znamení, ale lidé vás vnímají jako Ryby. Váš externí projev více inklinuje k citlivějšímu znamení, v tomto případě k Rybám.

Ascendent je proto stejně důležitý jako samotné znamení. Dotváří osobnost člověka a prozrazuje, jak působí na své okolí. Ascendent výrazně ovlivňuje chování a jednání, zvláště však pomůže pochopit reakce okolí na vaše činy.

Chceme-li si shrnout poznatky o ascendentu, takové znamení hovoří spíše o tom, jak člověk působí na ostatní, jaký má projev, jaké má sny, případně o jeho fyzickém vzhledu. Poloha Slunce ve znamení mluví zase o tom, jaký je v hloubce své duše. No a poloha Měsíce odkrývá duševní, emocionální složku chování, zda o náladě ve které se nacházíme.

4. Historie znamení zvěrokruhu

Zvěrokruh je původem velmi starý a počet znamení se měnil a dotvářel na základě různých kalendářů, které se používaly pro zemědělské účely. Ve starověkém Řecku souviselo rozdělení zvěrokruhu i s aktuálním rozpoznáváním větrů.

Astrologie se v takové podobě, jak ji známe v současnosti, objevila poprvé v Mezopotámii přibližně v pátém století před Kristem. Právě v tomto období se začal datovat i vznik prvního zvěrokruhu, který obsahoval dvanáct znamení. Později toto rozdělení převzali a dále přepracovali starověcí Egypťané či Řekové. O pár desítek let později se tento „trend“ rozšířil do Persie, Malé Asie a také do Indie. Na základech astrologie, která pocházela právě z řecko-egyptské větve, vznikl Chaldejský řád planet, který nahradil až v 16. století Mikuláš Koperník.

V té době vznikl i nový vědní obor - astronomie, od které se asi ve dvacátém století oddělila astrologie. Z prvotního systému, který se v minulosti používal i v oblasti Mezopotámie, se oddělila i takzvaná Západní astrologie ", která v sobě nesla i arabské rysy. V současnosti je rozšířena zejména v Evropě či v Americe. Z řecké astrologie se vytvořila konzervativní podoba indické astrologie. Ta se od té západní liší o jedno znamení, které se nachází ve zvířetníku.

Absolutně odlišná je čínská astrologie, která se zaměřuje na úplně jiný zvěrokruh a čínský horoskop je tak mnohem komplikovanější. Nestačí znát dvanáct zvířecích rysů – celý systém souvisí s měsíčním kalendářem, který se používal pro události tisíce let zpět. Čínská astrologie slouží nejen k určení charakteristiky dané osoby, ale také k jejímu štěstí či fungování v budoucnosti.

Čínský horoskop - ilustrace. Zdroj: pinterest.com

Zvířata, která vystupují v čínském horoskopu, jsou převzata z dávných mýtů a bájí starověké Číny. Traduje se, že Buddha vyhlásil závod zvířat a prvních dvanáct, které překonají dravou řeku a také cílovou čáru, dostane místo v čínském kalendáři. Vítězem se stal šibalský potkan, který se do cíle dostal tím, že se odvezl na rychlém buvolovi. Seskočil z jeho zad těsně před cílovou rovinkou, a tím získal první místo. Ubohý, oklamaný buvol skončil druhý. Had, podobně jako potkan, použil ke svému zvítězení lež. Ukryl se do koňského ocasu a vylezl z něj před cílem, a tím oběhl rychlého koně. Pes navzdory faktu, že je zdatný plavec, skončil předposlední. Převládl v něm zvířecí pud a rozhodl se vykoupat v řece. Prase se umístilo v "žebříčku" jako poslední. Zastavilo a muselo se před dlouhým během posilnit jídlem. Zbývající zvířata se umístila po doběhnutí závodu na základě jejich zdatnosti či vzájemné sounáležitosti.

Za sestavení prvních horoskopů můžeme poděkovat babylonským kněžím, kteří se věnovali astrologii a rozdělili také roční pouť Slunce mezi dvanáct souhvězdí. Nejstarším známým horoskopem je diagram, který pochází z roku 410 před Kristem a byl to horoskop syna babylónského panovníka, Šuma Usa.

V našich zeměpisných šířkách známe zejména rozdělení slunečních znamení, čili jde o znamení ve zvěrokruhu, ve kterém bylo Slunce při narození toho onoho člověka.

Znamení zvěrokruhu v podobě polygonální dekorace z dílny DUBLEZ vhodné jako pěkné a trendové obrazy nebo jako jedinečný dárek: 

Dřevěný polygonální obraz - Znamení Beran Dřevěný polygonální obraz - Znamení Beran
2
+ 9
Dárek pro berana
(0)
od 399 Kč
Geometrický obraz - Znamení zvěrokruhu Býk Geometrický obraz - Znamení zvěrokruhu Býk
4
+ 9
Dárek pro býka
(0)
od 399 Kč
Polygonální obraz - Znamení Blíženec Polygonální obraz - Znamení Blíženec
1
+ 9
Dárek pro blížence
(0)
od 399 Kč
Polygonální obraz na zeď - Znamení Rak Polygonální obraz na zeď - Znamení Rak
2
+ 9
Dárek pro raka
(0)
od 399 Kč
Dřevěný polygonální obraz - Lev Dřevěný polygonální obraz - Lev
5
+ 9
Obrazy na stěnu - zvířata
(3)
od 599 Kč
Polygonální obraz na zeď - Znamení Panny
3
+ 9
Dárky pro pannu
(0)
od 399 Kč
Geometrický obraz na zeď - Znamení Váhy Geometrický obraz na zeď - Znamení Váhy
1
+ 9
Dárky pro váhy
(0)
od 399 Kč
Polygonální dekorace na zeď - Znamení Štír
2
+ 9
Dárky pro štíra
(0)
od 399 Kč
Znamení zvěrokruhu nad postel - Střelec
2
+ 9
Dárky pro střelce
(0)
od 399 Kč
Polygonální dekorace - Znamení Kozoroh
1
+ 9
Dárky pro kozorožce
(0)
od 399 Kč
Geometrický obraz na zeď - Znamení Vodnář
2
+ 9
Dárky pro vodnáře
(0)
od 399 Kč
Dřevěná dekorace - Znamení Ryba
1
+ 9
Dárky pro ryby
(0)
od 399 Kč

Data, kdy je Slunce v daných znameních:


Znamení zvěrokruhu ve zvířetníku a jejich vyobrazení souhvězdí - ilustrace. Zdroj: Freepik.com

5. Charakteristika jednotlivých znamení zvěrokruhu 

Beran (21.3. - 19.4)

Beran (21. březen až 19. duben, latinsky Aries) miluje být číslem jedna, takže není žádným překvapením, že nebojácní berani jsou prvním znamením zvěrokruhu. Pokud máte chuť dozvědět se více informací o znamení Berandoporučujeme vám si přečíst náš komplexní článek, zaměřený na znamení Beran.

Typické rysy třetího znamení zvěrokruhu Beran:

 • mužské znamení
 • dominantní
 • chce rozhodovat, určovat
 • ohnivé
 • aktivní, energické, vitální, cholerické
 • ambiciózní, cílevědomé
 • vládnoucí planeta Mars
 • bojovnost, odvaha, schopnost prosadit se, agresivita
 • navenek působí sebevědomě, je energický, má rychlé pohyby a do věcí se vrhá s nadšením

Býk (20.4. - 20.5.)

Býk (20. duben až 20. květen, latinsky Taurus) je synonymem síly, houževnatosti a moci. A právě tyto vlastnosti dokonale vyjadřují vlastnosti tohoto živelného znamení. Pokud máte chuť dozvědět se více informací o znamení Býkdoporučujeme vám si přečíst náš komplexní článek zaměřený na znamení Býk.

Základní charakteristické znaky osoby narozené ve znamení Býk:

 • ženské znamení
 • schopnost přijímat, naslouchat
 • praktické
 • melancholické
 • vytrvalé, stabilní, houževnaté
 • tvrdohlavé, neústupné
 • vládnoucí planeta Venuše
 • schopnost užívat si, radovat se, vytvářet pohodu
 • svádí k lenosti či požitkářství
 • dokáže nahromadit a udržovat majetek, je houževnaté

Blíženci (21.5 - 21.6.)

Výrazný Blíženec (21. květen - 21. červen, latinsky Gemini) představuje dvě různé osobnosti v jedné a nikdy si nebudete jisti, které z nich budete čelit. Pokud máte chuť dozvědět se více informací o Blížencíchdoporučujeme vám přečíst si náš komplexní článek věnovaný právě znamení Blíženec.

Typické rysy třetího znamení zvěrokruhu Blíženci:

 • mužské znamení
 • dominantní
 • vůdčí typ
 • rozumové, sociální
 • sangvinické
 • přizpůsobivé, všestranné
 • vládnoucí planeta Merkur
 • dobré komunikační schopnosti, zájem o literaturu, nervozita.
 • dobré komunikační schopnosti, bystrost

Rak (22.6. - 22.7.)

Čtvrté znamení zvěrokruhu a první vodní znamení, jsou Raci (22. červen až 22. červenec, latinsky Cancer) známí tím, že jednají na základě svých emocí. Pokud máte chuť dozvědět se více informací o znamení Rakdoporučujeme vám si přečíst náš komplexní článek zaměřený na znamení Rak.

Základní charakteristické znaky osoby narozené ve znamení Rak:

 • ženské znamení
 • schopnost přijímat, naslouchat
 • citové, intuitivní, vnímavé
 • flegmatické
 • ambiciózní, cílevědomé
 • vládnoucí planeta Měsíc
 • péče, vnímavost, něha, bohatá představivost, ovlivnitelnost

Symboly jednotlivých znamení zvěrokruhu v podobě dřevních dekorací z dílny DUBLEZ. Vyberte si to vaše!

Dřevěná dekorace - Znamení zvěrokruhu Beran Dřevěná dekorace - Znamení zvěrokruhu Beran
1
+ 9
Dřevěný dekor - Znamení zvěrokruhu Býk Dřevěný dekor - Znamení zvěrokruhu Býk
2
+ 9
Dárek pro býka
(0)
od 269 Kč
Znak znamení zvěrokruhu na zeď - Blíženci Znak znamení zvěrokruhu na zeď - Blíženci
3
+ 9
Dárek pro blížence
(0)
od 269 Kč
Dřevěné znamení zvěrokruhu na zeď - Rak Dřevěné znamení zvěrokruhu na zeď - Rak
2
+ 9
Dřevěný znak - Znamení zvěrokruhu Lev Dřevěný znak - Znamení zvěrokruhu Lev
3
+ 9
Dárky pro lva
(0)
od 269 Kč
Znamení zvěrokruhu na zeď - Znak Panna Znamení zvěrokruhu na zeď - Znak Panna
2
+ 9
Dárky pro pannu
(0)
od 269 Kč
Obraz nad postel - Znak znamení zvěrokruhu Váhy Obraz nad postel - Znak znamení zvěrokruhu Váhy
1
+ 9
Dřevěné znamení zvěrokruhu na zeď - Znak Štír Dřevěné znamení zvěrokruhu na zeď - Znak Štír
1
+ 9
Dřevěný obraz - Znak znamení zvěrokruhu Střelec Dřevěný obraz - Znak znamení zvěrokruhu Střelec
1
+ 9
Dekorace na zeď - Znamení zvěrokruhu Kozoroh Dekorace na zeď - Znamení zvěrokruhu Kozoroh
3
+ 9
Dárky pro kozorožce
(0)
od 269 Kč
Dřevěný znak na zeď - Znamení zvěrokruhu Vodnář Dřevěný znak na zeď - Znamení zvěrokruhu Vodnář
1
+ 9
Znamení zvěrokruhu na zeď - Ryby Znamení zvěrokruhu na zeď - Ryby
1
+ 9
Dárky pro ryby
(0)
od 269 Kč

Lev (23.7. - 22.8.)

Lev, páté znamení zvěrokruhu (latinsky Leo), kterému patří období 23. červenec až 22. srpen, je známo zejména svou dravostí, temperamentem, ale i nekompromisností. Pokud máte chuť dozvědět se více informací o znamení Levdoporučujeme vám si přečíst náš komplexní článek, zaměřený na znamení Lev.

Typické rysy pátého znamení zvěrokruhu Lev:

 • mužské znamení
 • dominantní
 • chce vládnout, určovat
 • ohnivé
 • nadšené, aktivní, energické, vitální
 • cholerické
 • vytrvalé, stabilní, houževnaté
 • tvrdohlavé, neústupné
 • vládnoucí planeta je Slunce
 • silné sebevědomí, charisma, organizační vlohy
 • důstojnost, pýcha.

Panna (23.8. - 22.9.)

Lidi ve znamení Panny (23. srpen až 22. září, latinsky Virgo) určitě chcete mít u sebe. Vyrovnanost, pozitivní myšlení a důvtip jsou jejich kladné vlastnosti. Není to však všechno, co v sobě ukrývají. Pokud máte chuť dozvědět se více informací o znamení Pannadoporučujeme vám si přečíst náš komplexní článek, zaměřený na znamení Panna.

Základní charakteristické znaky osoby narozené ve znamení Panna:

 • ženské znamení
 • schopnost naslouchat, vyčkávat
 • praktické, zaměřené na konkrétní, hmatatelné věci
 • melancholické
 • přizpůsobivé, všestranné, s bohatým vnitřním životem
 • vládnoucí planeta je Merkur
 • analytické a komunikační schopnosti, dovednost, kritika

Váhy (22.9. - 23.10.)

Váhy (22. září až 23. říjen, latinsky Libra) jsou navenek velmi rozporuplné znamení, kterému je těžko porozumět. Pravda je však taková, že ve svém nitru jsou velmi laskavé, upřímné a ochranářské. Pokud máte chuť dozvědět se více informací o znamení Váhydoporučujeme vám si přečíst náš komplexní článek, zaměřený na znamení Váhy.

Typické rysy sedmého znamení zvěrokruhu Váhy:

 • mužské znamení
 • dominantní, chce vládnout, rozhodovat
 • rozumové, sociální, snadné
 • sangvinické
 • ambiciózní, cílevědomé.
 • vládnoucí planeta je Venuše
 • smysl pro krásu, lásku a harmonii
 • spokojenost, mělkost

Štír (23.10. - 21.11.)

Štír (23. říjen až 21. listopad, latinsky Scorpius) je osmé znamení zvěrokruhu a mnohdy je nejméně pochopeným znamením ze všech. Je to především kvůli jeho velkému temperamentu, průbojnosti a vášni. Pokud máte chuť dozvědět se více informací o znamení Štírdoporučujeme vám si přečíst náš komplexní článek, zaměřený na znamení Štír.

Základní charakteristické znaky osoby narozené ve znamení Štír:

 • ženské znamení
 • schopnost naslouchat
 • citové, vnímavé
 • flegmatické
 • vytrvalé, stabilní, houževnaté
 • tvrdohlavé, neústupné
 • vládnoucí planety jsou Mars a Pluto
 • bojovnost, vášeň
 • hněv, ostrost

Dřevěné obrazy znamení zvěrokruhu z dílny DUBLEZ dostupné exkluzivně jen u nás. Vyberte si to vaše!

Inspirace jak dekorovat obrazy znamení v interiéru:

Zavěste si na svou stranu postele znamení, ve kterém jste se narodili. Obrazy DUBLEZ v ložnici vystihující znamení každého partnera.

Střelec (22.11. - 21.12.)

Poslední ohnivé znamení zvěrokruhu, Střelec, latinsky Sagittarius (22. listopad až 21. prosinec), se nepodobá žádnému jinému znamení zvěrokruhu. Lidé narození v tomto období jsou zcela odlišní, jedineční a nezaměnitelní. Pokud máte chuť dozvědět se více informací o znamení Střelec, doporučujeme vám si přečíst náš komplexní článek zaměřený na znamení Střelec.

Typické rysy devátého znamení zvěrokruhu Střelce:

 • mužské znamení
 • dominantní
 • nadšené, aktivní, energické, vitální
 • cholerické
 • optimistické
 • přizpůsobivé, všestranné
 • vládnoucí planeta je Jupiter
 • víra, moudrost, přehánění

Kozoroh (22.12 - 19.1.)

O Kozorohech, latinsky Capricornus (22. prosinec až 19. leden) se říká, že mají dvojí povahu. Na jedné straně jsou velmi pragmatičtí a rozvážní, ale na straně druhé si dokážou stěžovat na fiktivní problémy, které si sami vymysleli. Podívejme se na další jejich charakterové vlastnosti. Pokud máte chuť dozvědět se více informací o znamení Kozoroh, doporučujeme vám si přečíst náš komplexní článek zaměřený na znamení Kozoroh.

Základní charakteristické znaky osoby narozené ve znamení Kozoroh:

 • ženské znamení
 • schopnost přijímat
 • praktické
 • ambiciózní, cílevědomé
 • vládnoucí planeta je Saturn
 • vážnost, zodpovědnost, vytrvalost, uzavřenost
 • melancholie

Vodnář (20.1. - 18.2.)

Vodnář, latinsky Aquarius (20. leden až 19. únor) se mylně uvádí jako vodní znamení. Pravdou však je, že toto jedenácté znamení zvěrokruhu patří mezi vzdušná znamení. Vyznačuje se přátelskou povahou, empatickým cítěním, štěstím a dobrou náladou. Má však také své stinné stránky, jako každé jiné znamení. Pokud máte chuť dozvědět se více informací o znamení Vodnář, doporučujeme vám si přečíst náš komplexní článek zaměřený na znamení Vodnář.

Typické rysy jedenáctého znamení zvěrokruhu Vodnáře:

 • mužské znamení
 • dominantní
 • rozumové, sociální, snadné
 • sangvinické
 • vytrvalé, stabilní
 • tvrdohlavé, neústupné
 • vládnoucí planety jsou Saturn a Uran
 • originalita, nezávislost, ohraničení, revolučnost

Ryby (19.2. - 20.3.)

Ryby, latinsky Pisces (20. únor až 20. březen), vodní znamení, jsou posledním souhvězdím zvěrokruhu. Symbolizují ho dvě ryby, které plavou opačným směrem, což představuje rozdělení světa ryb mezi fantazii a realitu. Pokud máte chuť dozvědět se více informací o znamení Ryby, doporučujeme vám si přečíst náš komplexní článek zaměřený na znamení Ryby.

Základní charakteristické znaky osoby narozené ve znamení Ryby:

 • ženské znamení
 • schopnost přijímat, naslouchat
 • citové, tajné, intuitivní, vnímavé
 • flegmatické
 • přizpůsobivé, všestranné
 • vládnoucí planety jsou Jupiter a Neptun
 • dobro, soucit, snivost, intuice
 • chaos, ztráta identity, soucit, snivost

Astrologie si prošla dlouhou cestou plnou vývoje a přizpůsobování se. Od spojení s astronomií až po démonizování ze strany katolické církve. Ve 20. století začala být populární u běžného lidu a nebyla jen výsadou filozofů a učenců. Ve druhé polovině 20. století proběhlo několik experimentů, které se snažily vyvrátit či potvrdit pravdivost a přesnost jejích výkladů. Ať už jsme se v rysech jednotlivých zvířetníků našli nebo ne, každý z nás jsme kouskem vesmíru, který zůstane navždy opředen rouškou tajemství.

Dílna DUBLEZ přináší originální dřevěné podložky s tématikou znamení zvěrokruhu, které se skvěle hodí na jakýkoli stůl: